Anasayfa » İnternet » İnternetten Alışveriş Güvenli midir?

İnternetten Alışveriş Güvenli midir?

İnternetten alışveriş, hem kolaylık, hem de bol seçenek sunduğundan tercih ediliyor. Beğenilen bir ürünün, fiyat karşılaştırması yapılarak en uygun fiyatla alınabilmesi ve ürünün evin kapısına kadar gelmesi, internet üzerinden alışverişi herkesin ilk tercihi yapmaya yetiyor. İnternetten alışverişte, kişileri endişeye düşüren en önemli nokta ise güvenlik konusundaki şüphelerdir. İnternet kullanıcıları, online alışverişlerde, kredi kartı ve kişisel bilgilerinin güvende olmasına önem veriyorlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken çok sayıda ayrıntı var.

İnternetten Alışveriş

İnternet sitelerinden alışveriş yapılırken, ilk aranması gereken kriter, güvenlik sertifikasıdır. Bu sertifika SSL sertifikası olarak da geçer. Bankalar, yalnızca bu sertifikaya sahip internet sitelerinin mail order sistemini kullanmasına izin veriyor. Bu sertifikaya sahip sitelerde, araya giren kişiler olursa, asla müşterilerin bilgilerini okuyamıyorlar. Kişisel bilgileri ve kredi kartı bilgilerini güvenliğe aldığından, güvenlik sertifikasına sahip internet siteleri alışveriş için tercih edilmelidir. Bu sertifikaya sahip olmayan alışveriş sitelerinden alışveriş yapılmamalıdır. Özellikle bankaların internet sitelerinde rastlanılan bir güvenlik önlemi daha mevcuttur. Kullanıcı girişi yapıldığı sırada ve ödeme sayfasına yönlendirilme olduğunda, tarayıcının adres çubuğu kısmına bakılmalıdır. Bu kısım, sitenin güvenilir olduğunu belirtmek amacı ile yeşil renk olacaktır. Yine tarayıcının adres çubuğuna bakıldığında, tam adresin başlangıç kısmına dikkat edilmelidir. Eğer adres, https:// şeklinde başlıyor ise site güvenlidir. http:// ile başlayan adrese sahip siteler ise normal sitelerdir diyebiliriz. Alışveriş yapılan sitede, firmanın adres ve iletişim bilgilerini açıkça vermiş olmasına dikkat edilmelidir. Sitenin müşteri hizmetleri bölümüne sahip olması da bir artı özelliktir. Alışveriş yapılan sitede tüm açıklamalar iyi okunmalıdır. Fiyatların KDV dahil fiyatlar olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Ayrıca, 3D Secure özelliği olan siteler de alışveriş için tercih edilebilirler. 3D Secure sistemi, müşteriyi kullandığı bankanın resmi sitesine yönlendirir. Bu sayede güvenlik banka tarafından sağlanır. İnternetten alışveriş için kullanılabilecek en güvenli yöntem, sanal kart edinmektir. Bankaların neredeyse tamamı bu hizmeti vermektedir. Online bankacılık kullananlar, bankalarının online sistemine girerek, anında sanal kart tanımlayabilirler. Online bankacılık kullanmayanlar ise bankalarından konu hakkında bilgi alabilirler. Sanal kart, normal kredi kartından farklı bir numaraya sahiptir. İnternetten alışveriş yapılacağı zaman, sanal karta ihtiyaç olan miktarda para aktarılır ve alışveriş yapılan sitede sanal kartın bilgileri girilerek ödeme yapılır.

Son olarak, alışverişin yapıldığı bilgisayar da güvenlik açısından önemlidir. Kişisel bilgisayarın kullanılması her zaman daha güvenlidir. Kişisel bilgisayarlarda da zaman zaman güvenlik taramaları yapılmalı ve virüs önleyici bir program bulunmalıdır. Emin olunmayan bir ortak kullanım bilgisayarından, ya da internet cafedeki bir bilgisayardan alışveriş yapılıyor ise, alınabilecek bir önlem mevcuttur. Alışveriş sitesine girmeden önce, tarayıcının private browsing seçeneğine getirilmesi işe yarayacaktır. Bu seçeneği tercih ederek siteye giriş yapılması, sitenin sayfası kapatıldıktan sonra tüm bilgilerin silinmesini sağlayacaktır. Bu da güvenlik açısından bir önlemdir. Hemen hemen tüm tarayıcılarda bu seçenek vardır. Bu seçeneğin tarayıcıdan tarayıcıya isimleri değişebilir. Kimi tarayıcıda, private browsing, kimisinde inprivate, kimisinde ise private tab isimleri ile bu seçenek tercih edilebilir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git