Anasayfa » İnternet » İnternetin Yararları Ve Zararları

İnternetin Yararları Ve Zararları

İnternet çağını yaşadığımız bu günlerde haliyle internetin yararları ve zararları konusu tartışılır hale gelmiştir. İnternet kullanımının yaygınlaşması beraberinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri getirmiştir. Doğru kullanıldığı takdirde sonsuz yararlar ve kolaylıklar sağlayan internet, bilinçsiz kullananlara da ciddi zararlar verir. Oyun bağımlısı çocuklar ve gençler, zararlı internet kullanımının en bariz örnekleridir. İnternet bağımlılarının da oyun bağımlılarından geri kalır yanı yoktur. Bu durumu yaşayan kişiler için tedavi merkezleri bile bulunmaktadır. İnterneti, yarar ve zararlarını iyi bilerek kullanmak, kişiyi kayıplardan koruyacaktır.

İnternetin Yararları Ve Zararları

İnternetin Zararları

Araştırmalarda da yer alan bir gerçek de, internet kullanımının aile içi paylaşımı azalttığıdır. Bu konuda çok sayıda karikatür de çizilmiştir. İnternet kullanımının, aile ile iletişimi yok etmesine izin verilmemelidir. Oyun bağımlılığı dışında bir diğer risk de oyunların içeriğindedir.
Şiddet içeren oyunların oynanması, çocukların gelişimini olumsuz etkilemekte ve şiddete yöneltmektedir. Aileler, çocuklarının oynayacakları oyunları önceden incelemeli ve çocuğun oyun oynadığı saatleri de kısıtlamalıdır. İnternetteki çok sayıda zararlı site de mevcuttur. Bunları ziyaret etmekten kaçınılmalıdır.

Bazı internet siteleri, çocukların ve yetişkinlerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir.
İnternet çok geniş bir mecra olduğundan, dolandırıcıların da sahtekarlıklarını yapmak için seçtikleri bir alandır. Bu anlamda, internet kullanımı sırasında dikkatli olunmalı ve dolandırıcılara karşı gerekli önlemler de alınmalıdır. İnternet başında saatlerce vakit geçirmek hem kişinin günlük işlerini aksatır, hem de bel, boyun ve gözlerde sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnternetin Yararları

Doğru kullanıldığında kişinin kendini koruyabileceği bu zararlar dışında, internetin yararları da çoktur. Herhangi bir bilgiye çok kolay ve hızlı bir biçimde ulaşabilmeyi sağlar. Dünyanın çeşitli yerlerini görebilirsiniz. Birçok olanak sayesinde kişiyi eğlendirir ve bilgilendirir. Kişilerin iletişimini son derece hızlı bir şekle getirir. Yeni dostluklar ve çevreler edinilmesini sağlar. İş olanakları ve özellikle engelliler için evden çalışabilme imkanı sunar. Yararları odaklanarak kullanıldığı takdirde, internetin kişiye katacakları çoktur.

Benzer konular

Yorumlar (1)

  • metehan

    Süper anlatmışsınız bir de yüzdesi olsa sevinirim, onuda gönderin lütfen çok önemli şimdi.

    Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git