Anasayfa » İnternet » İnternet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnterneti, hemen hemen herkes, iş ve eğlence amaçlı kullanmaktadır. Ancak, bilinçsiz internet kullanımı kişilere ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sebeple, internet kullanan herkes, en azından temel güvenlik kurallarını bilmeli ve uygulamalıdır. Güvenli kullanım, sonrasında geri döndürülemez zararlardan kullanıcıları koruyacaktır. İnterneti güvenli kullanabilmek için uzman olmaya gerek yoktur.

İnternette, her kişinin üye olduğu site sayısı birden fazladır. Bu sitelerde kullanılan şifrelere dikkat edilmelidir. Kişinin üyelik için kullandığı şifre, doğum tarihi, tuttuğu takım ya da bunlar gibi tahmin edilmesi kolay sayılardan ve harflerden oluşmamalıdır. Kişi, mümkünse üye olduğu her sitede farklı bir şifre kullanmalıdır. İnternet kullanıcısı, hakkında bilgisi olmayan uygulamaları yüklememelidir. Ayrıca bilinmeyen ve şüpheli linklere tıklamak da zarar getirebilir. Şirketler, stratejileri dışında, çeşitli bilgilerini, sosyal medya ortamlarında paylaşmamalıdır.

İnternet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Profil veya başka kişisel sayfaların, Google gibi arama motorlarında çıkması istenmiyorsa, güvenlik ayarları dikkatle düzenlenmelidir. İnternet kullanıcıları, kimlik bilgileri, telefon numarası ve annenin evlenmeden önceki soyadı gibi şahsi bilgilerini kesinlikle internet ortamında paylaşmamalıdır.

Bu bilgilerin paylaşılması, kişiyi dolandırıcıların hedefi yapacaktır. Sosyal medya sitelerinde yapılan kişisel paylaşımlar seçilirken, bu bilgilerin asla silinmeyeceği ve internet ortamında yıllarca kalacağı hesaba katılmalıdır. Dolayısı ile gelecekte sorun çıkarma ihtimali olan paylaşımlar yapılmamalıdır.

Kişinin nerede ne yaptığını belirttiği sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan bilgiler de, kötü niyetli kişilerin işlerine yaramaktadır. Örneğin, gece yaptığı planını paylaşan bir kişinin evi hırsızların hedefi haline gelmektedir. Aynı şekilde, evde yalnız olunduğunun, sahip olunan maddi değerdeki eşyaların, uzun süreli tatillerin ve planların paylaşılması, kişilere zarar verebilir. İnternet kullanılırken, bu gibi basit konulara dikkat edilmesi, kullanıcıları zararlardan koruyacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git