Anasayfa » İnternet » İnternet Bizi Bozuyor mu?

İnternet Bizi Bozuyor mu?

Teknolojik gelişmeler artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası, ancak bu gelişmeler yaşanırken mutlaka yanında bir takım olumsuzlukları ve sorunları da beraberinde getiriyor. Teknoloji kullanıcılarının aklında soru işareti bırakıyor. Bu yüzden de toplum yararına hizmet etmesi için geliştirilen her yenilik, kendi döneminde olumlu taraflarıyla övüldüğü kadar, olumsuz taraflarıyla da eleştiriye maruz kalıyor. Bunların yaygın olanlarından biri de, makine gücünün insan gücüne duyulan ihtiyacı ortadan kaldırması.

Gelişen teknolojinin acımasızca eleştirilmesi elbette ki bir sebebe dayanıyor ve eleştirileri yapanlar çok da haksız sayılmazlar. Bardağa dolu tarafından bakanlar olduğu gibi, boş tarafından bakanlar olması da normal. Ancak gelişmeleri olumlu-olumsuz her yönüyle görebilen insan sayısı bir hayli az.

Son zamanlarda eleştirinin sivri oklarına maruz kalan yeniliklerden biri de internet. Kimilerinin görüşüne göre, internet ve internet içerikleri insanlarda yoğun derecede bağımlılık yaratarak, insanların aptallaşmasına sebep oluyor. Peki bu iddianın gerçeklik boyutu nedir?

İnternet Bizi Bozuyor mu?

2008’de İngiltere’de yapılan bir takım bilimsel araştırmalara bakmak gerekirse, bu eleştirilerin temelsiz olmadığı gayet net biçimde ortada. Bu akademik araştırmaların sonuçlarına bakılacak olursa, toplumun her katmanından kullanıcılar, internette gezinirken, farkına varmasalar da her şeye daha küçük bir pencereden ve daha yüzeysel bakmaya şartlanıyorlar. Bu da toplum seviyesinde genel olarak algıda bir gerileme gözlenmesine yol açıyor.

Bu tür olumsuz yanlarını da göz önünden bulundurduğumuzda, belki de interneti sadece gerekli olduğu zamanlarda, kısa bir süreliğine kullanmak en iyisi.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git