Anasayfa » Sağlık » Hazır Çorbalar Zararlı mı?

Hazır Çorbalar Zararlı mı?

Hem evde hem de iş yerlerinde sıkça tüketilen bir yiyecek olan hazır çorbalar, gerçek çorbaya yakın lezzeti ve pratik oluşuyla oldukça sık tercih ediliyorlar. Ancak bu paketlerin uzun ömürlü olması ve lezzeti tutturması için ne kadar kimyasal içerdiklerini biliyor muydunuz? Peki bu kimyasalların gırtlak kanserine davetiye çıkardığını…

Marketin raflarındayken oldukça masum görünen, ama aslında hiç de masum olmayan hazır çorbalar, en başta yüksek oranda tuz içerdiklerinden vücutta şişliğe neden olurlar. Ayrıca bu tuz miktarı, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını da zorlaştırmaktadır. İçerdiği kimyasal maddelerle çorba tadı verilen bu paketler, sıcak su ile karıştırılarak saniyeler içinde çorba halini alır. Bu da, aslında ne kadar tehlikeli olduklarının bir göstergesidir. Evde doğal ve taze sebzelerle hazırlayacağınız çorbaların ise yanından bile geçemezler.

Hazır Çorba

Özellikle kış ve ramazan sofralarının vazgeçilmez bir lezzeti olan çorba, kimi zaman uğraşması zor ve meşakkatli bir yiyecek gibi görünse de, hem hazmı kolaylaştırır hem de içerdiği vitaminlerle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Oysa hazır çorba, hiçbir besin değeri olmayan, aksine vücuda olumsuz etkileri bulunan bir yiyecektir. Eğer siz de kansere davetiye çıkarmak istemiyor ve vücut şişliği ile başınızın derde girmesini istemiyorsanız, hazır çorbalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Hazır çorbalar o kadar çok alternatif sunuyorlar ki, hayır demek kimi zaman oldukça zor olabiliyor. Ancak evde hazırladığınız çorbanın 3 gün sonra bile bozulmaya başladığını düşünecek olursanız, bu paketteki çorbaların 1 sene boyunca nasıl bozulmadan kaldığını bir düşünmelisiniz. Paketlerin uzun ömürlü olması için kullanılan kimyasallar, o masum gibi görünen çorbaların içindeki maddelerdir. Bu nedenle, ister işkembe olsun ister düğün çorbası, tüm çorbaları evinizde hazırlamanızda yarar var. Böylece çok daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git