Anasayfa » Bilgisayar » Hazır Bilgisayar mı Toplama Bilgisayar mı?

Hazır Bilgisayar mı Toplama Bilgisayar mı?

Hazır bilgisayar almak mı daha avantajlı yoksa toplama bilgisayar almak mı? Öncelikle bu iki kavramı açıklayalım.

Hazır bilgisayarlar donanım ve yazılım olarak önceden belirlenmiş belli kriterlere göre üretilir ve piyasaya öylece sunulurlar. Alan kişi bilgisayarla ilgili özellikleri kağıt üstünde gördükten sonra kendine göre bir seçim yapar.

Toplama bilgisayarlarda ise kişi alacağı bilgisayarı kullanmayı düşündüğü iş alanına göre, donanım ve yazılım olarak kendi inisiyatifi ile belirler. Genelde profesyonellerin tercihi toplama bilgisayarlar olmaktadır.

Şimdi avantaj ve dezavantajları noktasında bu iki seçimi gözden geçirelim.

Toplama bilgisayarlarda ekonomi açısından çoğu zaman avantajlı oluruz. Bu avantaj bizim donanım bilgimize ve piyasaya olan hakimiyetimize göre değişir. Bu avantaja mukabil olarak zaman açısından ve detay bilgileri elde etmek için harcamamız gerek emek açısından dezavantajımız vardır.

Hazır bilgisayarlarda her türlü seçim, yazılım kurulum ürünü aldığımız firmaya aittir. Bize sadece ürünü fişe takmak kalır. Ancak pek tabiidir ki firma yaptığı bu hizmetin bedelini almak zorundadır. Yani ekonomik olarak bize sundukları bu hizmetin karşılığını alırlar.

Tüm bunlardan sonra siz kendinizi hangi kısımda hissediyorsanız ona göre davranırsınız.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git