Anasayfa » Sağlık » Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik anne adayları için doyum olmayan, endişeli ve heyecanlı bekleyişlerden biridir. Hamilelik süreci boyunca her zamankinden daha tedirgin ve şüpheci olurlar. Anne adayı bebeğinin varlığını öğrendiği ilk andan itibaren, meraklı ve endişeli bir bekleyiş içine girerler. Gebelik süreci, neler yapılabilir, nasıl daha mutlu bir anne adayı olabilir ve çeşitli detaylarla doyumsuz sürece başlarlar. Farklı bir zaman diliminde yolculuğa çıkıyormuş hissederler ve bebeklerini ne kadar sağlıklı besleyebileceklerine çözümler ararlar. Elbette en doğal haklarıdır. Çünkü en kıymetlilerini taşımaktalar ve her anne gibi sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteği içinde olurlar. Aksi iddia edilemeyen, varlığı her anıyla dolu dolu geçen hamilelik sürecinde annelerde bir çok farkındalığı bebekleriyle aynı anda yakalayabileceklerdir.

Hamilelik sürecinde her şeyi yeniden öğrenmek, daha farkında yaşamak, bu sürecin nasıl geçeceği, nelerden vazgeçilip, hangi yeniliklere yelken açılacağı bu süreçte belirginleşecektir. Bazı kötü alışkanlıkların üzerine kalın bir çizgi çekerek, mutlu sürece ilk adımı atarlar. Geç uyuma, sigara ve alkol kullanımı, kafeinli içeceklerden uzaklaşma, stresli ortamlarla vedalaşmak gibi kendilerine yeni ve güzel bir 9 aylık yaşam rotası belirlerler. Olması gereken ve her kadının yaşaması gereken tarifi imkansız duygulardan biridir. Hamilelikte bir çok faktörden kısıtlanacağını düşünen anne adaylarını sevindirici haberler belirtilmektedir. Kendinizi hayattan soyutlamadan, sadece daha dikkatli bir yaşam tarzını belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü bu süreci eğlenceli hale getirmek sizin elinizdedir. Annelik kimliği, hayatta alınabilecek en sorumluluklardan biridir.

Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenme ilk uygulanması gereken şartlardan biridir. Gebelik de doğru ve düzenli beslenme biçimi, annenin sağlığı kadar bebeğinkini de etkileyecektir. Bebeğin gelişimi için yeterli düzeyde protein ve vitaminleri alması gerekmektedir. Bebek anne karnında beslenirken, ihtiyacı olan vitaminleri zaten alacaktır. Anne adaylarının da takviye ederek kaliteli beslenmeleri gerekmekteler. Et, süt, yoğurt, yumurta, meyve, sebze gibi sağlıklı besinlerden faydalanmaları doğru bir süreci beraberinde getirecektir.

Hamile

Gebelik döneminde yeterli miktarda demir alması gerekiyor. Aksi taktirde kendini hamilelik sürecinde ve sonrasında sürekli yorgun hissetmesi kaçınılmaz olacaktır. Bebeğin 9 aylık süreçte annenin aldığı besinlerden faydalanması, anne adayların ne kadar doğru beslendikleriyle alakalıdır. Gebelikle bol su ve sıvı tüketilmesi, şişkinlikleri ve oluşabilecek ödemleri engelleyecektir. Hazır meyve suları yerine, taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. İçeriğindeki vitaminlerden sadece bu şekilde faydalanabilirsiniz. Kahve içimini azaltmalı, hatta mümkünse tüketilmesi durdurulmalıdır. Çayı çok açık içmeli, bitki çayları tercih edilmemelidir. Hamile olan bayanların kalabalık mekanlar da, sigara dumanına maruz kalacakları ortamlarda bulunmamaları gerekiyor. Fazla ayakta kalmak da sakıncalı durumlardan biridir.

Gebelik sürecinde her gün düzenli olarak yürüyüş yapılmalı, anne adayının hareket etmesi sağlanmalıdır. Tabi ki bebeğin ve kendi sağlıklarını tehlikeye atacak egzersizlerden kaçınılması kuralıyla. Hamileler özellikle 4. Aydan sonra giydikleri kıyafetlere dikkat etmeleri gerekiyor. Bedeni sıkan, terleten, kaşındıran kumaş ve elbiseler tercih edilmemelidir. Gebeliğin fiziksel açıdan hormonal olarak yaşattığı değişim, ruhsal açından da kendini göstermektedir. Anne adayı her ay kilo alarak şişmanlayacak, bir çok anne adayının cildinde doğum sonrası kaybolacak lekeler meydana gelebilecektir. Bu süreci izleyen dönemlerde, daha kırılgan ve hassas olmaları normaldir. Daha duygusal olan, olaylara daha farklı bir gözle bakmaya başlayan anne adaylarının bu süreçleri olması gereken bir süreçtir. Bu şekilde hassas bırakacak duygu durumlarında ılık bir duş daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Kesinlikle çok sıcak veya soğuk su tercih edilmemelidir.

Son aylarda anne adaylarına yapılacak masaj oldukça rahatlatıcı olacaktır. Özellikle ayaklar, kollar ve baş bölgesine uygulanacak masaj da kendilerini daha güvenilir ve her şeyin kontrol altında olduğuna kanaat getireceklerdir. Burada en önemli görev baba adaylarına düşmektedir. Hamile olan eşlerine en iyi bakımı onlar yapacak ve düzenli masajlarını ihmal etmeyeceklerdir. Özellikle gerginlik yaratan durumlardan ve kişilerden uzak kalarak, daha verimli bir süreç geçirebilmeleri mümkün olacaktır. Baba adaylarını yakından ilgilendiren bu zorlu ve heyecanlı süreçte, anneyi stresten arındırmak onların görevi olacaktır. Anne adayları hazır yiyeceklerden uzak kalarak daha sağlıklı ve daha az kiloda gebelik süreçlerini devam ettirebilirler. Hazır ve dondurulmuş gıdalarla kesinlikle beslenilmesi uygun görülmemektedir. Taze ve mevsim sebzeleriyle hazırlanmış yemekler, iyi pişmiş et yemekleri ve az tuz kullanımı doğru tercih olacaktır. Hamilelik sürecinde özellikle yapılması ve yapılmaması gerekenler doğrultusunda, kaliteli bir süreç geçirmek mümkün olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git