Anasayfa » Sağlık » Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme anne karnındaki bebeğin gelişimi ve annenin sağlıklı bir süreç geçirmesi için çok önemlidir. Normal hayatınızdaki beslenmeden çok daha önemli olan gebelikte beslenme, 9 aylık sürecin daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır. Bebeğin gelişimi annenin dengeli beslenmesinde çok büyük rol oynar. Bebeğin olgunlaşması, doğumdan sonra gelişimini daha dirençli göstermesi buna bağlıdır. Bu anlamda gereksiz besin takviyelerinden ziyade, doğru besin çeşitleriyle öğünleri tüketerek düzenli beslenmeye başlanmış olacaktır. Normal kiloda sağlanmış olan gebelik, her ay belirli bir düzeyde artış göstermelidir. İlk üç ay 1 kg. alınan gebelikte, ilerleyen süreçlerinde daha fazla alınması söz konusudur. Kalsiyum ve proteinden zengin besinlerle beslenmeli, gerekli vitaminler alınmalıdır. Daha anne karnından başlayan beslenme süreci, bebeği ileriki yaşlarda da etkileyecektir. Kesinlikle sigara, alkol gibi bağımlılık yapan tüketimler alınmamalıdır. İlk üç ay bebeğin bu anlamda gelişimi çok önemlidir. Doktor kontrolünde gerekli vitamin takviyeleri 9 aylık muazzam süreçte yardımcı takviye olacaktır.

Hamilelikte Beslenme

C vitamininden zengin yiyecek ve içeceklerin alımı da mutlaka yapılmalıdır. Plasenta için çok yararlıdır. Ayrıca vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Demirin bağırsaklardaki emilimini daha kolay hale getirir. Vücuda bu süreçte ne verirseniz, bebeğinize bunu mutlaka yansıtacaktır. Ceviz, badem, kuru üzüm gibi fosfor ve demir açısından zengin besinleri de elinizin altında sürekli bulundurmalısınız. Sebzeleri mutlaka az haşlanmış olarak tüketin ve gerekli olan vitamini mutlaka alın. Kabızlık gebelik sürecinde mutlaka yaşanılan bir oluşumdur. Lifli gıdaları tüketerek bu durumu tamamen yok edebilirsiniz. Her gün düzenli olarak sebze ve meyve tüketimi yapıp, bağırsak hareketlerinden yana sorun yaşamayabilirsiniz. Özellikle folik asit, bebeğin sinir sisteminin gelişimi açısından çok büyük fayda sağlamaktadır. Vücutta belirli bir birikimi yoksa, gebeliğin ilk haftalarından itibaren mutlaka alınması gerekiyor.

Hem vitamin takviyesi olarak, hem de taze sebzelerden bolca tüketerek vücudun bu ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Yeterli kan dolaşımı için demir alımı bu süreçte çok önemlidir. Hamilelik uzun ve dikkatli, olunması gereken mükemmel bir oluşumdur. Kadınların her açıdan kendilerini çok önemli hissettikleri bu süreçte olması gereken her şey düzenli yapılanmalıdır. Çünkü ilerleyen zamana karşı vücudun direncini artıracak yiyecek ve içeceklerin desteği, ruhsal anlamda da takviye rolü üstlenecektir. Doğru ve bilinçli beslenmek her zaman için geri dönüşümlerle karşımıza çıkacaktır. Demir içeren vitaminler, demirden zengin sebzeler ve gıdaları ihtiyaç miktarınca tüketilmesi anne ve bebeğin gelişimi açısından çok faydalı olacaktır. Doğru besinlerle desteklenen anne adayı, sağlıklı hamilelik süreci geçirerek kendini daha çok hazır hissedecektir. Demir ihtiyacı annenin yorgunluk hissini azaltarak, vücudun hastalıklara karşı olan direncini artıracaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git