Anasayfa » Sağlık » Hamileliğin Belirtileri

Hamileliğin Belirtileri

İstediğiniz gün hamile kalamazsınız. Ergenlik döneminden itibaren kadın rahiminde her ay 1 adet yumurta yani dişi üreme hücresi oluşarak döllenmeye hazır hale getirilir. Yani 1 ay içerisinde belli günlerde hamile kalabilirsiniz. Adet döngü süresi 20 ila 35 gün arasında değişmektedir. Kadın yumurtlamadan 2 gün önce ve 2 sonra hamile kalabilir.

Hamilelik döngüsü, spermin yumurtayı döllemesiyle başlar. Eğer sperm yumurtayı döllemezse yumurta adet ile yenilenir. Yumurta adetten 15 gün sonra tekrar oluşur. Yani gebe olup olunmadığı 1.5-2 ay sonra anlaşılır.

Gebe olan kişi 2 can taşıdığını asla unutmayıp sağlıklı bir yaşam sürdürmelidir. Gebenin yaşamı, alkol kullanımı, sigara içimi doğacak olan bebeğinin sağlığını etkilemekle beraber gebelik belirtilerini de etkilemektedir ancak genel hamileliğin belirtileri şunlardır;

Hamileliğin Belirtileri

Göğüslerde dolgunluk: Göğüs süt üretmeye başlayacağı için göğüs uçlarında ağrı olabilir. Aynı zaman da dolgunlukta hissedilebilir.

Kusma ve bulantı: İnsan sisteminin hormonlara karşı savunmasıdır. Genellikle ilk 10 haftada kusma ve bulantı gözükmektedir.

Tükürük sıvısı üretimi: Bol miktarda tükürük sıvısı üretilebilir bazen rahatsız edecek durumlar ile karşılaşılabilir.

Tuvalete gitme: Rahim büyüdükçe mesaneye baskısı artacaktır ve idrarın çıkma isteği de bu oranda artacaktır.

Adet Gecikmesi: Spermin yumurtayı döllemesi sonucu adet durur.

Yorgunluk: Çabuk yorulma, erken yatıp geç kalkma isteği.

Koku alma duyularının artması: Et gibi kokular gebeleri çok rahatsız etmektedir.

Tansiyon düşmesi: Vücudun sıvı isteğinin artması sonucunda vücut gerekli sıvıyı karşılamayınca oluşan durum..

Genel olarak karında büyüme.

Acıkma: Aş erme olarak adlandırdığımız aniden önceden tiksinmiş olsa da yemek isteme.

Tiksinme: En tiksindiği yemeği istediği gibi, en sevdiği yemekten de tiksinebilir.

Burun kanaması ve tıkanması: Burun ile rahim oldukça uzak yerlerdedir. Ancak burnunuzdaki nem azaldığı için burun kanaması ve tıkanması gerçekleşebilir. Bunu önlemek nemlendirici kullanabilir, tuzlu suyu burnunuza çekebilirsiniz. Eğer geçmez ise doktora başvurmanız iyi olacaktır.

Uykusuzluk: Bir önceki maddelerimizde gebelerin aşırı yorulacağından bahsetmiştik. Ancak bu yorgunlukların yanı sıra uykusuzluk da oluşmaktadır. Gece su içmek için kalktığınız da uykunuzun dağılması gibi.

Kabızlık: Hamilelik hormonları bağırsakların daha yavaş çalışmasına neden olduğu için kabızlık oluşabilir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git