Anasayfa » Facebook » Güvenli Facebook Kullanımı

Güvenli Facebook Kullanımı

Facebook’u bu kadar popüler yapan insanların kendi isimleriyle ve kendi hayatlarıyla arkadaşlarını bulmalarıdır. Facebook’ta sayısız arkadaşlık sitelerinde olduğu arkadaş aramıyorsunuz, kendi arkadaşlarınızı buluyorsunuz. Kısaca yeni arkadaş avına çıkmıyor, var olan arkadaşlarınızı bulup, belki de yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızla iletişim kurabiliyorsunuz. Bütün bunlar çok güzel, ancak Facebook’u dikkatli kullanmadığınız takdirde kişisel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir. Güvenli Facebook Kullanımı için belli prensiplere uymanız gerekiyor. Bu prensiplere kısaca değinelim.

Öncelikle https şifrelemesini etkin hale getirmelisiniz. Bunun için sağ üst köşedeki oka tıklayarak hesap ayarlarınızı açıp, güvenlik bağlantısına tıklayın. Buradan “Güvenli Gezinti”’yi etkinleştirin. Bu ayardan sonra Facebook sayfanız biraz geç açılabilir, ancak kişisel bilgilerinizin güvenliği için buna katlanabilirsiniz.

Facebook’ta paylaştığınız bilgilere dikkat edin. Size göre zararsız görülen bilgiler Hackerlar için değerli olabilir. Paylaştığınız kişisel bir bilgi, başka bir sitede Hackerlara kişisel sayfanızın kapılarını açabilir.

Facebook’ta binlerce oyun ve uygulama var. Ancak bu oyunların hepsi masum değil. Bazı uygulamalar istenmeyen mesajlar gönderebilir ve hesaplarınızı ele geçirebilir. Facebook’un sunduğu bir özellik sayesinde uygulamalarınız için tek kullanımlık şifre oluşturabilirsiniz. Yine hesap ayarlarından, güvenlik sayfasına gidin ve uygulama şifrelerinin yanındaki düzenle düğmesine basın.
Son olarak Facebook’ta işiniz bittiğinde mutlaka Facebook’tan çıkın. Eğer çıkış yapmazsanız bir “beğen” saldırısının hedefi olabilirsiniz. Siz farkında olmadan istemediğiniz içerikleri beğenmiş ve durum güncellemeleri yapmış olabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git