Anasayfa » Genel » Güve İlaçlama

Güve İlaçlama

Güveler kelebeğe benzerler. Boyları 2-3 mm arası değişiklik göstermektedir. Güveler Kanatlı yada küçük yapılı haşere türünden biridir. Yapı gereği kelebeğe benzeseler de kelebek değillerdir. Mat renkleri sebebi ile kelebeklerden farklıdır. Antenleri sayesinde yönlerini rahatça bulan güveler evlerde, tahıllarda sıkça görülmektedir. İşte bu nedenlerle güvelerin insan sağlığı açısından gıda maddeleri üzerine mikrop yaymamasını önlemek için güve ilaçlaması yapılmalıdır. Bireysel olarak işlem yapmak kesin sonuç vermeyeceği için güve ilaçlama işleminin bakanlık onaylı profesyonel şirketler tarafından yapılması gerekmektedir.

Güve türleri;  güveler beslendikleri besine bağlı olarak farklı isimlerle anılmaktadırlar. Tahıl güvesi, halı güvesi, odun güvesi, bitki güvesi, deri güvesi, kürk güvesi olarak sıralanabilir. Güve türleri arasında en zararlı olanları halı güvesi ve kürk güvesi olarak söylenebilir.

Güvenin zararları; güveler insanlara doğrudan zarar vermezler ancak dolaylı olarak zararda bulunurlar. Yani insanların kıyafet, halı gibi eşyalarını kemirerek zarar vermektedirler. Yün, pamuk ve tahılları bu hayvanlar telef edebilmektedirler.

Güve İlaçlama

Bu nedenle sizlerin güveden kurtulmak için yapabileceğiniz işlemler sadece şahsi eşyalarınızı temiz ve kapalı alanlarda saklamak olacaktır. Onun dışında güvelerin yok edilmesinde profesyonel bir ele ihtiyacı vardır. buda tabi ki güve ilaçlaması yaptırarak mümkün olacaktır. Kelebeğe benzemesi nedeniyle insanlar güvelerin zararsız olduğunu düşünüp umursamazdan gelebilmektedir. Güveler insan ve hayvanlar gibi canlıların üzerinde barınmamaktadır. Işığa karşı çok hassas olan güveler gündüzleri aktif bir hal alırlar. güveler yiyecek bir şey bulamasalar dahi kendi kozalarında 2 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Güve ile mücadele; Güve ile mücadelede güve ilaçlaması güvenin türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Güvenin türüne göre ilaçta değişiklik gösterebilir. Güve ilaçlaması yapmak için mutlaka güve ilaçlama konusunda uzman ilaçlama şirketleri ile çalışmak gerekmektedir. Güve ilaçlamasında kullanılan ilaçlar genellikle sıvı ilaçlardır. Dışarıdan almış olduğunuz ilaçlar güve ilaçlaması konusunda sizlere kesin sonuçlar vermemektedir. Profesyonel ilaç firmalarında ziraat mühendisleri tarafından hazırlanan ilaçlar güve ile mücadelede daha etkili sonuçlar vermektedir. Bu nedenle uzman ve eğitimli elemanları ile hizmet sunan ilaçlama şirketleri tercih edilmesi daha doğru olacaktır. İlaçlama şirketleri uzman kadrosu ile sadece güveler üzerinde değil yılan, fare, kırkayak, kara fatma, pire, tatarcık gibi tüm haşereler üzerinde etkili ilaçları ile sizlere hizmet sunmaktadır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git