Anasayfa » Sağlık » Günlük Sakızı Faydaları

Günlük Sakızı Faydaları

Öksürük özellikle kış aylarında yoğunlaşan, bir çok nedene bağlı olarak kendini gösteren rahatsızlıklardan biridir. Öksürüğün birden fazla sebebi olmakla beraber, çeşitleri de bulunmaktadır. Özellikle havaların soğumaya başlamasıyla beraber faranjit ve beraberinde getirdiği öksürük kaçınılmaz olur. Öksürüğün giderilmesi için bir çok destekleyiciden yardım alınır. Bitkisel karışımlar, şifalı otlar gibi destekleyiciler öksürüğün önünü kesen yardımcı takviyelerdir. Günlük sakızı da bu takviyelerden biridir. Akciğeri açan ve öksürüğün kesilmesinde yardımcı olan harika bir kaynaktır. Günlük sakızı, tropikal bölgelerde yaşayan amber ağacının salgısıdır. Ağaçlarda yaralama sonucu meydana gelen salgı hücreleridir. Öksürük, nefes darlığı, astım gibi hastalıkların tedavisi süresi boyunca çiğneyerek, çayı hazırlanarak takviye olarak kullanılır. Şifa niyetine çiğneyeceğiniz günlük sakızı kronikleşmiş, gitmeyen ve inatçı öksürükler için şifa kaynağıdır. Günlük sakızını buhar yolu ile kullanabilir, tıkanmış solunum yolunuzu açabilirsiniz. Ayrıca rahatlama hissi vererek, mide ve bağırsakta meydana gelen rahatsızlıkların yok olmasında da kullanılır. Günlük sakızı yara tedavilerinde mikrop kapmamak için kullanılır. Günlük yağı olarak kullanabileceğiniz şifalı kaynağı, yara olan bölgelerinize sürüp mikrop kapmamasını sağlayabilirsiniz. Günlük sakızının öksürüğe bağlı gelişen üst solunum yolunu açarak, kalıcı tedavi getirdiğini göreceksiniz.

Günlük sakızını ağzınızda eriyinceye kadar çiğnemelisiniz. Bu sayede öksürüğünüzün geçtiğini, solunum yolunuzun açıldığını, nefes darlığını tedavi edici etkisini göreceksiniz. Midede oluşan rahatsızlıklardan kurtulmak için, günlük sakızını eritip içine bal ilave edin. Bu karışımı içerek bağırsak ve midede oluşan ülser gibi rahatsızlıkların etkisiz hale geldiğini göreceksiniz. 2 haftalık süren kür sonucunda yaşadığınız boğaz ağrısı, öksürük, bademcik şişmesi ve faranjite sebebiyet veren mikropların vücudunuzu terk ettiğini hissedeceksiniz. Günlük sakızı ayrıca ballı başına cilt güzelliği iksiridir. Cildi temizleyerek tonik vazifesi görür. Çamgiller ailesinden gelen günlük sakızı güzellik ve sağlık için çok şifalıdır. Günlük sakızının salgıladığı reçine ağızda eriyip dağılarak şifalı etkisini gösterecektir. Çiğnemenin yanı sıra, buharıyla da tedavi yöntemleri geliştirebilirsiniz. Ses kısıklığına da iyi gelen sakızı, güvendiğiniz aktarlardan temin edebilirsiniz. Nefes darlığı ve öksürük için 200 gr. günlük sakızı, 100 gr. sinir otunu beraber öğütelim. Daha sonra balla karıştırıp macun kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Bu karışımdan her gün düzenli olarak 1 kaşık tüketelim. İnatçı öksürük, nefes darlığı ve buna gelişen üst yolunum tahribatlarını tedavi edecektir. Öksürüğünüzü buharıyla tedavi etmek istiyorsanız, suyun içine atacağınız günlük sakızının buharını içinize çekin. Açılan solunum yollarınızı hissedeceksiniz. Ayrıca geçmeyen balgamı çözecek, sinüs yollarınızı açacaktır.

Günlük Sakızı

Günlük sakızı özellikle kış aylarında sürekli evinizde bulundurabileceğiniz şifalıklardan biridir. Uyuz, mantar gibi deri hastalıklarının da tedavisinde kullanılır. Yaraların ve deri hastalıkların tedavisinde günlük merhemi olarak kullanabilirsiniz. Öksürükle ve buna bağlı gelişen üst solunum yollarında yaşadığınız rahatsızlıklardan dolayı, günlük sakızını çiğneyerek, buğusunu yaparak ve balla karıştırarak şifalı kürleri hazırlayabileceksiniz. Bilinçli bir kullanım sayesinde yaşadığınız rahatsızlıkların son bulmasını sağlayacaksınız. Ağzınıza atacağınız günlük sakızını iş yerinizde, evinizde ve her zaman çiğneyerek faydalanabilirsiniz. Günlük sakızının bütün bunların dışında sakinleştirici özelliğini de bilmek de fayda vardır. Stres ve gerginlik durumlarında, cesaret eksikliği gibi duygu durumlarında takviye görevi görecektir. Vücuda yaptığı zihinsel ve ruhsal olumlu etkileri geçmişten günümüze kadar kullanılmıştır. Günlük yağı ile yapılan masaj, vücudu rahatlatarak arınmışlık hissi uyandıracaktır. Banyo suyuna ilave edip buharından da yararlanabilirsiniz. Cildi tazeleyen tonik etkisi, yaşlanmayı ve kırışıklıkları geciktirici özellik taşımaktadır. Günlük sakızı içerdiği özellikleriyle vücudu içten ve dıştan besleyerek yenilik kazandıracaktır. Mükemmel bir antiseptik oluşu sebebiyle de vücudu dışarıdan da temizleyerek mikroplara karşı koruma altına alacaktır. Günlük sakızı her eve lazım gelen şifalıklardan biridir.

Benzer konular

Yorumlar (1)

  • tuğba

    Gerçekten çok güzel bi yazı olmuş; yazanın ellerine sağlık… O kadar olumlu ve güzel anlatılmış ki, siteye ilk defa girdim ama hep takip edeceğim sanırım :)

    Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git