Anasayfa » Sağlık » Göz Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Göz Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Göz sağlığı korunması hayatın ilerleyen günlerini daha iyi hissetmek için çok önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilen göz hastalıklarında rutin muayeneler sonucu gerekli bilgiye sahip olunabilir. Göz sağlığı için çok önemli olan kontroller, oluşabilecek rahatsızlıkların önlemini almak için yeterli olacaktır. Gözler hayatın devamı için çok önemlidir. Herhangi bir neden bağlı olmaksızın oluşabilecek rahatsızlıklar mutlaka tehlike çanlarının çalıyor anlamına gelmemektedir. Göz yorgunluğu, uykusuzluk gibi oluşumlar da gözleri yorarak gerekli işlevi tam olarak yerine getirememesini sağlayabilir. Özellikle çocuklar da sık görülen göz rahatsızlığı, günümüzde çok aileleri çok tedirgin etmektedir. Çocuklarda olduğu kadar ilerleyen yıllarda yoğun bakan gözler de sinyaller vermeye başlar. Bir çok nedene bağlı olarak oluşabilen göz hastalıkları, genetik faktörlere bağlı olarak da yaşanmaya başlar. Göz sağlığını korumak ve çabuk yorulmamasını sağlayacak küçük yöntemlerle güzel görme yetinizi uzatabilirsiniz. Dışsal faktörlerin yanı sıra bazı iç hastalıkların oluşumu da göze zarar verebilir. Başta diyabet, tansiyon gibi tetikleyici nedenler ilk sırada yer alırlar. Bu hastalıklara sahipseniz gözlerinizi sık sık rutin muayenelerle kontrol altına almış olursunuz. Kendi göz kontrolünüzü yapmanız için öncelikle gözlerinizin verdiği sinyalleri dikkate almanız gerekiyor. Gözleriniz günümüz çağında bilgisayara fazla maruz kalarak yorulacaktır. Televizyon, bilgisayar uzun süreli göz yorgunluğunu beraberinde getirecektir. Gözlerinizi sık sık dinlendirmelisiniz. Akşam evinize gün boyu yorgun bakan gözlerle gidiyorsanız, en az 10 dakika dinlendirmelisiniz.

Göz Sağlığı

Bazı göz hastalıklarına karşı risk altında olanlar oldukça fazladır. Bunun için göz doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Gözlük kullananlar sık sık kontrol edilmeli ve gözlerin sağlık durumunu korumaları gerekiyor. Bu oluşumların dahiline veya haricinde gözlerin gerçek anlamda korunması bazı küçük destek ve dikkatlerle söz konusudur. Öncelikle gözlere çok iyi gelen omega3 takviyesini çocuk yaşlardan itibaren takviye olarak almalısınız. Özellikle çocuklar üzerinde ve ileriki yaşlarda olabilecek göz rahatsızlıkların önüne geçerek koruyucu önlem alacaktır. Kullanacağınız güneş gözlüklerinin güneş ışınlarına karşı tam koruma sağlaması çok önemlidir. Aksi taktirde sadece estetik açıdan alınan korumasız gözlükler doktorlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bol miktarda A vitamini içeren sebze ve meyvelerden destek almalısınız. Bu sebzeler içinde en çok göz hastalıklarını önleyen havuç suyu olmaktadır. Günde bir bardak içtiğiniz havuç suyu gözlere gerekli vitamini vererek daha sağlıklı bakmanızı sağlayacaktır. Başta sigara olmak üzere çeşitli dış faktörlerden biridir. Başta katarakt ve optik sinir bozukluğunu tetiklediği için sigara kullanımını da tehlikeli olacaktır. Çocuk yaşlarda kendini gösterebilen göz rahatlıkları da yine bir çok nedene bağlı olarak gelişme gösterir. Kendiliğinden geçer diye beklemek oldukça yanlış bir tutumdur. Çocuğunuzun doktor kontrolü altında olması gelebilecek tehlikeli göz rahatsızlıklarının önüne geçecektir.

Gözleriniz ağrıdığı zaman kulaktan dolma dinlendirici gözlükler tedavi edici değil, tetikleyici olabilir. Kesinlikle böyle bir uygulama yapılmaması gerekiyor. Gözlerde sık beliren sulanma yorgunluğa bağlı olarak meydana gelebilir. Gözler aşırı sulanır, yanar ve batmalar oluşur. Yorgun gözleri geleneksel dinlendirme yöntemlerinden biri olan çay pansumanı ile dinlendirebilirsiniz. Pamuğu demli çaya batırarak gözlerinizin üzerinde 10 dakika bekletin. Daha sonra gözlerinizin daha arınmış olduğunu hissedeceksiniz. Gözlerin rengi, biçimi ve şekli nasıl olursa olsun, önemli olan tek şey nasıl gördüğüdür. Sağlıklı ve parlayan gözlere sahip olmak biraz dikkat ve itinayla sizlere dönecektir. Göz sağlığımızı dikkate alarak yeterli ve dengeli beslenmenin önemini kavramak gerekiyor. Vücudumuz bir bütündür ve en önemli duyu organlarımızdan biri de gözdür. Göz hastalıkları mikrobik yollarla da geçer. Mikrobik yollarla bulaşan hastalıkların başında A vitamini eksikliği de neden olmaktadır. E vitamini kronik göz hastalıklarını koruma konusunda çok faydalıdır. C vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğu için özellikle katarakt gibi oluşumların önüne geçecektir. Aldığımız besinler vücut sağlığımızı koruduğu gibi göz sağlığımızı da korumamıza yardımcı olmaktadır. Çinko göz hastalıklarını korumada çok etkilidir. Vücudun bir bütün olduğunu söylemiştik. Geri kalınan B2 vitamininde gözlerde kaşınma, yanma ve ışığa karşı aşırı duyarlılık meydana gelecektir. Sütte ve peynirde yeterli miktarda alınabilecek B2 vitamini gözlerinize koruma sağlayacaktır. Göz yorgunluğunu almak için yedikleriniz çok önemlidir. Başta yeşil çay, üzüm ve kiraz olmak üzere gündelik yorulan gözlerinizi dinlendiriyor. Parlayan gözler dikkat ve bakım istemektedir. Uzman doktorunuza kontrol amaçlı başvurarak, sağlıklı ve dengeli beslenerek gerekli vitamin kaynaklarından faydalanarak daha sağlıklı günlere gözlerinizi açabileceksiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git