Anasayfa » Genel » Gökkuşağı Renkleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı: Güneşten gelen ışığın yağmur taneleri veya sis bulutlarındaki su taneciklerine isabet edip, yağmur tanelerinin veya sis bulutlarındaki su taneciklerinin bir mercek gibi güneşten aldığı ışığı kırmasıyla, çember şeklinde renk kümeleriyle oluşan meteorolojik bir olaydır.

Gökkuşağının oluşumu için gerekli bazı kriterler vardır. Güneş ışınlarının yağmur tanelerine belli bir açı ile vurması gerekmektedir. Eğer güneş ışınlarının açısı 52 derecenin üzerine çıkarsa, bu durumda gökkuşağı oluşumu için gerekli prizmal açı yakalanamadığı için gökkuşağı oluşmaz. Gökkuşağının oluştuğu durumlarda bu oluşumu gözlemleyebilmek için mutlaka güneşi arkamıza almamız gerekmektedir. Gökkuşağını güneş ile aramıza alacak konuma geçersek, yani güneş karşımızda olursa gökkuşağını gözlemleyemeyiz.

Gökkuşağı fotoğrafı

Gökkuşağı renkleri: Gökkuşağında 7 tane renk bulunur. Gökkuşağında oluşan renklerin dıştan içe doğru sıralaması ise; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor şeklindedir. Büyük damlacıklara isabet eden güneş ışınları daha belirgin ve parlak bir ışık kuşağı oluşturur. Gökkuşağının birinci gökkuşağı, ikinci gökkuşağı ve küçük kuşak olmak üzere 3 tane türü vardır.

Birinci gökkuşağı: En sık rastlanan gökkuşağı türüdür. Su taneciklerinden geçen ışığın oluşturduğu kırmızı renk çemberin gökyüzüne bakan bölümünde, mor renk ise yeryüzüne bakan bölümünde oluşur. Birinci gökkuşağı renk sırası kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor şeklindedir.

İkinci gökkuşağı: Bu gökkuşağı türüne daha nadir rastlanır. Su taneciklerinden geçen ışık birinci gökkuşağının oluşumunun tam tersi bir renk sıralamasıyla meydana gelir. İkinci gökkuşağında mor renk çemberin gökyüzüne bakan bölümünde, kırmızı renk ise yeryüzüne bakan bölümünde oluşur. İkinci gökkuşağının renk sırası mor, lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı şeklindedir.

Küçük kuşaklar: Küçük kuşaklar, birinci gökkuşağının iç kısmında yani mor rengin altında ve ikinci gökkuşağının dış kısmında yani mor rengin üstünde, kırmızı veya kırmızı-yeşil renklerde ince kuşak biçiminde oluşan gökkuşağı türüdür. Aslında bu tür gökkuşağına çoğumuz rastlamışızdır. Aynı yerde 2 adet gökkuşağına denk gelmişizdir. Aynı yerde gördüğümüz 2 tane gökkuşağının sadece kırmızı veya kırmızı-yeşil renklerden oluşan ince kuşak biçiminde olanının ismi küçük kuşaktır.

Gökkuşağını havuzlardaki fıskiyelerde, elimizdeki su hortumunda ve hatta itfaiyecilerin yangına müdahalesi sırasında da görebiliriz. Eğer güneş ışınları arkamızdan gökkuşağının oluşması için gerekli bir açı ile bu saydığımız örneklerdeki su tanelerine vuruyorsa bu durumlarda da gökkuşağı oluşumunu görebiliriz. Son olarak gökkuşağı ile ilgili halk arasındaki bir inanıştan söz etmek istiyorum. Halk arasındaki inanışa göre gökkuşağının altından geçen kişi erkek ise kız, kız ise erkek olurmuş.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git