Anasayfa » Genel » Genel Af 2014

Genel Af 2014

5. yargı paketinde tutukluluk süresi yarı yarıya düşürüldü ancak genel af konusunda herhangi bir gelişme olmadı. 2014 yılı içinde çıkartılacak 6. yargı paketinde genel af konusunun yer alıp almayacağı mahkum ve mahkum yakınlarının en merak ettiği konuların başında geliyor.

Hükümet tarafından af konusunda bir çalışma başlatılmış değil. Ancak 2014 yılının ikinci yarısında genel af konusunda bir çalışma olabilir. Zira 2015 yılında genel seçimler var. Genellikle genel af hazırlıkları seçimler öncesi hız kazanır.

Yaklaşık 10 senedir bir genel affın çıkmaması 2014 yılında genel af çıkması yönünde beklentileri daha da artırıyor. Ancak genel af yerine bir ceza indirimi de söz konusu olabilir.

Genel Af

Cezaevlerinin giderek daha da dolması ile yakın bir tarihte genel af çalışmalarına hız verilmesi olağan bir durum olarak görünüyor. 2000 yılından bu yana ceza evlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarında 3-4 kat artış söz konusu. Buna bağlı olarak da gardiyan sayıları da 2 katına çıkmış durumda. Şu an ceza evlerinin kapasitesinin üzerinde bir tutuklu ve hükümlü sayısı mevcut. 20 civarında cezaevinin de yapımına halen devam ediliyor. 2000 yılından bu yana devam eden tutuklu ve hükümlü artışı aynı hızla artmaya devam ederse bu yeni yapılacak olan cezaevlerinin de kısa sürede dolması olası bir durum gibi görünüyor.

Temenni ederiz ki mahkum ve mahkum yakınlarının sabırsızlıkla beklediği genel af en kısa zamanda gündeme gelip yasalaşır. 2014 senesi için genel af hakkındaki düşüncelerinizi bu konu altından iletebilirsiniz.

Benzer konular

Yorumlar (7)

 • ayşe gül

  kesinlikle af gündeme alınmalı asıl suçlular dışarda ..memleketimin adaletten bahsedebilmesi için şu günlerde kesinlikle gündeme alınmalı..

  Cevapla
 • şahap işcan

  2008 yılında evli deyilken uyuşturucu kullanıyudum iki tane suç işledim insana zarar verecek bişey deyil daha sonrasında uyuşturucuyu kendi istegimle hastanede yatarak bıraktım sonrasında bir evlilik yaptım bir kızım var eşim devlet memuru fakat 5 yıl ve 2 yıl 6 ay kesinleşmiş cezam var ve bunları yatıcam hayatım alt üst olucak devletten istedigim bu tip benim gibi insanları bir kereye mahsus affetmeleri

  Cevapla
 • Ayhan Yılmaz

  Tüm gözü yaşlı mahküm aileleri AF ‘ı bekliyor, 13.yıldır hasretle beklenen inşallah yakında olacaktır.. 2.ci bir şans verilmelidir. Umut Allah’ tandır.

  Cevapla
 • cemal küçük

  Tüm ceza evleri kapasitesinin üstünde doluluk yaşamaktadır.Devlate ait suçlularda af olmasa bile Ceza indirimi şart olmuştur.İnsanları basit suçlardan dolayı içeride tutmanın zalimlik olduğu kanısındayım.Mahkumun çocukları ailesi yakınlarıda zulüm görmektedir.Neden Devlet mahkumların ailelerine bakmıyor maaş bırakmıyor?Adam Allahtan korkar.Al sen adamı ailesi çocukları acından ölsün ,böyle bir mantık en azılı zulüm yapanlarda dahi yok.Sonrada biz mazlumun yanındayız diyeceksin.

  Cevapla
 • RAMAZAN

  ülkedeki bazı olaylar yüzünden genel af yada ceza indirimleri gibi seçenekler konuşlmuyor veya hazırlanmıyor buna dikkat çekmeleri lazım,, tok açın halinden anlamaz ceza evlerinde insanların ömrü gidiyor hak eden hak etmeyen var tabiki desekte bunu çözmek devletin işidir kulak ardı etmeyelim artık duyun bu çagrıları

  Cevapla
 • tuba

  Kesinlikle af çıkmalıdır bizim neler yaşadığımızın farkına varmalıdırlar. Kesinlikle af istiyoruz duysunlar artık sesimizi bizde insanız ya neler çektiğimizi bir biz biliriz kesinlikle af verilmelidir.

  Cevapla
 • Turan İzancı

  Avrupa birliğine girmek için yıllardır mücadele verilmektedir. AB normlarına göre Ekonomik suça ekonomik ceza verilmektedir. Devlete karşı işlenen ekonomik suçlara ekonomik ceza verilmeli. Bir karton sigaraya üç yıldan başlayan ceza, bir kamyon sigaraya da aynı ceza verilmektedir bunun adalet neresinde anlamakta güçlük çekiyoruz. Çekiyoruz. Oysa belli bir çıf değere kadar ekonomik ceza verilse, Ülke ekonomisine zarar verecek seviyedeki çıf değere hapis verilse daha adil, daha uygun olmaz mı? Sayın yetkililerden bu konuyu düşünmelerini rica ediyoruz. Gerçekleşmesi halinde binlerce kişiyi kazanmanın yanında, binlerce kişiden de dualar alırlar. Gereğini saygılarımızla arz ederiz.

  Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git