Anasayfa » Genel » Genel Af 2013

Genel Af 2013

4. yargı paketinin yasalaşmasına az kaldığı bu günlerde, genel af kanununda bu yasaya dahil edilip edilmeyeceği mahkum ve mahkum yakınlarının en merak ettiği konulardan bir tanesi.

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’a basın mensuplarının 2013 yılında genel affın çıkıp çıkmayacağı sorularına ise; “genel af gündemde yok” cevabını verdi. 4. yargı paketinin değişiklik yapılmadan genel kuruldan geçmesi bekleniyor. Bu durumda 2013 yılı ilk yarısı için bir genel af çıkmayacağı anlamına geliyor. Ancak 2013 ikinci yarısında genel af konusunda bir çalışma olabilir.

Genel Af

Uzun zamandır bir genel affın çıkmaması beklentileri daha da artırıyor. Ancak genel af yerine bir ceza indirimi de söz konusu olabilir.

Cezaevlerinin giderek daha da dolması ile yakın bir tarihte genel af çalışmalarına hız verilmesi olağan bir durum olarak görünüyor. 2000 yılından bu yana ceza evlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarında 3-4 kat artış söz konusu. Buna bağlı olarak da gardiyan sayıları da 2 katına çıkmış durumda. Şu an ceza evlerinin kapasitesinin üzerinde bir tutuklu ve hükümlü sayısı mevcut. 20 civarında cezaevinin de yapımına halen devam ediliyor. 2000 yılından bu yana devam eden tutuklu ve hükümlü artışı aynı hızla artmaya devam ederse bu yeni yapılacak olan cezaevlerinin de kısa sürede dolması olası bir durum gibi görünüyor.

Umarız ki mahkum ve mahkum yakınlarının dört gözle beklediği genel af en kısa zamanda gündeme gelip yasalaşır. 2013 yılındaki genel af beklentilerinizi bu konu altından gönderebilirsiniz.

Benzer konular

Yorumlar (44)

 • melek

  İnşallah çıksın ceza indirimi, aileler, özellikle kadınlar mahvoldu ve bizlerde sağlık kalmadı. Birde bu cezaları uyduruk kafasına göre kesenleri, rabbim öteki dünyada karşıma çıkarsın. Şu yavrularımın çektiği eziyetleri kim ödeyecek? Büyüklere sesleniyorum af çıkarsınlar. Atatürk bile 10 yılda bir af çıkarın, benim milletim cahillik yapabilir demiş.

  Cevapla
 • elvan

  Genel af çıkarsa ortalık cehenneme döner. Buna göre suçun mahiyeti göz önünde bulundurulursa daha etik bir davranış olur. Mesela; kadın ve çocuk tacirliği, fuhuşa zorla sevk ettirme, tecavüz gibi olaylardan suç işlemiş birisini çıkarmak, adil bir davranış değil. Eğer çıkarlarsa tek işleri olan fuhuş ortamına tekrar geri dönecekler… Bu insanların artık içine işlemiştir, başka bir iş yapamayacaklardır ve sonra ne kızımız, ne bacımız, ne de anamız rahat bir yaşam süremezler… Lütfen sayın başbakanım; buna engel olunuz. LÜTFEN!

  Cevapla
  • sefa

   Eğer düşündüğün gibi içeride sadece suçlular olsaydı keşke. İçeridekilerin çoğu suçsuz yere yatıyor.

   Cevapla
  • nazlı karagun

   Ya kardeş içeride o kadar gereksiz kadınların iftirasından yatan var ki, ancak görmen lazım o cezaevinin kapısında ağlayan analar ama acıyı yaşayan bilir. Konuşmak kolay sanki ortalık çok güzel ya fuhuş diyorsun nerede zina serbest bacım devlet zinayı serbest etmiş neyden haberiniz var konuşmak kolay başa gelinince anlarsın bence çokta konuşma sana kızan o kadar çok insan var ki!

   Cevapla
  • resul

   Güzel kardeşim iyi diyorsun da bizim çocuklarımız suçsuz kanaatten ceza aldı. Gerçek suçlular dışarıda bizim suçumuz ne? Ateş düştüğü yeri yakar, onun için af istiyoruz saygılar.

   Cevapla
  • Yunus

   Elvan hanım, şimdiki kızlar erkeklere baştan çıkarıyor. Kızlar kendi istekleri ile birlikte oluyor, kızların annesi babası kızınca yalan, hile, ve yanlış cevaplarla ceza evine atılan bu çocuklara uzun yıllar ceza veriliyor, belki sizce bu hak mı hukuk mu, evet o kızların aileleri acı çekiyor olabilir. Peki dışarıda ceza alan çocukların anne ve babaları evlatlarından ayrı kalmaktan mutlu mu olduğunu sanıyorsun. zaten ceza evine girenlerin büyük bölümü pişman oluyor. Haksız yere ceza evine girenler ise ne hakkını arayabiliyor ne de yeterince kendini savunabiliyor. Yanında yalancı şahit bulunduran, kıskançlıktan iftira atan kızlara ne demeli, bence bunlara bir kez daha hak verilmeli. LÜTFEN GENEL AF ÇIKSIN.

   Cevapla
 • esmaaa

  ALLAH’ım çocuklarımız babasız kalmaz İnşallah. Ben babasız büyüdüm, çocuklarım babasız büyümesin. ALLAH rızası için genel af istiyorum.

  Cevapla
  • melek

   esma inşallah canım

   Cevapla
  • çaresiz

   Amin kader arkadaşım amin. Rabbim evlatlarımıza acısın, benim de 8 yaşında yeğenim var babasız büyüsün istemiyorum. Allah kardeşimi ve tüm kader mahkumlarını tez vakitte ailelerine kavuştursun inşallah.

   Cevapla
 • ramses

  Bu ülkede ezelden beri her 4 yılda bir genel af çıktı ve suç işlemek basit hale geldi. içeridekiler nasıl olsa af çıkar diye dışarı çıktıklarında adeta bazı örgütler tarafından finans edilip bu şekilde para kazanıp taşeron edilerek suç işleyip içeri girmekteler. Fakat bu ülkede tam 12 yıldır af falan çıkmadı ve 13 yıla yaklaşıyor. Sanırım artık herkes meselenin ciddiyetini anlamıştır ve diğer partiler sırasıyla hep af çıkardı. Şimdi de sıra AKP’nin bir af hakkı var. Artık kullansa iyi olur. Çünkü toplum şiddete boğuldu. Millet birbirini yemeye devam ediyor. Çıkan yasalar, vergiler, terör ve ekonomik geçimsizlikler insanları psikopat hale getirmektedir. İnsanlar hata yapar. Ancak şu andaki hatalar toplumsal hatalar. Siz iş veremezseniz fakir suça teşvik olur, siz baktığımız her yerde cinselliği bu kadar alenen rahatsız edici öne çıkarırsanız, erkeği sapık hale getirir ve suça teşvik edersiniz. Siz kanunlarda mahkemeleri iyi denetlemezseniz ve her şeyi hakim-yargıçların tasarrufuna bırakırsanız, hakimlerin yargılanamadığı bir ortamda hiç umurunda olmadan hapis cezası vermek hobileri haline gelmesini sağlarsınız. Siz mahkemelerde sanığın konuşmasına dahi izin vermezseniz ve susturursanız, üstüne azarlarsanız, kendini savunmamasını sağlayıp hapis verirsiniz. Basit örnek; bir çok şehirde asliye ceza hakimlerinden tüm avukatlar tarafından mutlaka hapis vermeyi seven biri olarak tanınanlar vardır. Bu ülkede şu an EN KRİTİK NOKTA. GENEL AF ŞART: sakın kimse korkmasın. Meselenin ciddiyeti anlaşıldı ve artık herkes biraz daha dikkatli olacaktır. Unutmayın SİZ DE BİR MAHKUM ADAYISINIZ. BİR GÜN SİZİN DE BAŞINIZA GELEBİLİR.

  Cevapla
  • çaresiz

   Hay ağzına sağlık kardeşim Allah razı olsun çok güzel söylemişsin. İnşallah çıkarırlar genel affı…

   Cevapla
  • mahmut

   ALLAH,ın bile her saniye af ettiği yerde, biz insanlar niye af etmeyelim ki. İnsan hata yapabilir, iftiraya uğrayabilir, suç işleyebilir. Ama tövbe de edebilir, insan ömrü kaç sene ki. Arkadaşlar kendinize göre yorum yapmayın, bütün insanlığı düşünün, önemli olan suç işleyenleri topluma kazandırma projeleri oluşturmak, bununla ilgili bir bakanlığın kurulması bence. Akp hükümetine yakışan bir GENEL AF dır. Ayrıca da hapisten çıkanları da topluma kazandırmak için bir bakanlık veya bir birlik kurmak gibi projelerin oluşturulmasıdır. Yoksa hapse atmak en kolay ve basit bir şey.bizim gibi çağ atlayan bir ülkeye yakışan bir genel af ve projelerin oluşturulmasıdır.

   Cevapla
 • ahmet

  Günahsız yere komploya kurban gidip yatanlarda var. Bence günahsızların hatırına af çıkmalıdır. Çıkanlarda en az 1 yıl süreyle ağaçlandırma işlerinde çalıştırılır. Memleket cennete döner. Devlet de bunlara bakmak zorunda kalmaz. Sayın Başbakanın bu işe el atacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 • ferda

  Suçun ne olduğu önemli değil. Herkes işlediği suçtan pişman olabilir ve herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı vardır. Bence de genel af çıkarılsın. Bu insanlara hatalarını telafi etme şansı tanınsın.

  Cevapla
  • havva

   Bu düşüncelerimizi bu yaşadıklarımızı bu demli içimizi üzüntüden duvar örülen mahkum yakınları olarak okuyan yetkililerimiz var mı? Eğer varsa şuna inansınlar BİR KERE OKUSUNLAR YADA GÖZLERİNİN İÇİNE BAKARAK KONUŞALIM GÖZLERİMİZ YALAN SÖYLEMEZ. Buraya yazmamızın faydası var mı?

   Cevapla
 • EMİNE YOLDAŞ

  Allahım lütfen genel af çıksın. Biz babamızı çok özledik. Benim babam 68 yaşında 3 yıldır da ceza evinde. Artık yeter! bu af bir an önce çıksın. Bu hepimizin başına gelebilir. Orada yatan herkes suçlu değil. Bunu sakın unutmayın. Unutmayın oyuna gelen çok insan var.

  Cevapla
 • aslı

  Evet genel af gelsin artık lütfen! İki tane çocuğum var benim babasız büyüyorlar lutfen!

  Cevapla
 • tülay

  Tecavüz suçlularına af gelmesin diyorsunuz ya cezaevlerinde tecavüz iftirasıyla yatan binlerce insan var, bunlardan bir tanesi benim eşim. Adi bir hayat kadını üstelik pkk dan dolayı hapis yatmış ve üstelik sahtecilikten de ceza almış bir kadının iftirasıyla 14 yıl 7 ay ceza aldı. Bütün deliller eşimin suçsuz olduğunu gösteriyor, polis ifadeleri, şahitler, savcılıktan alınma telefon kayıtları ve vs. Belki 50 avukatla görüştüm 50 side eşimin masum olduğunu gördüler ama kurtaramadık çünkü bu tür davalarda kadının beyanı esas alınıyor maalesef. Her şey bizden yana ama kurtaramadım eşimi ve o aşağılık kadın vazgeçmiyor para için yaptı ve şimdi mahkemeleri oyalamaktan yalan beyan vermekten ceza alacağım diye ki vazgeçerse ceza yatacak üstelik ceza ertelenmeyecek yatacak yani kaçarı yok. Şimdi soruyorum size benim eşim bir sapık mı bir tecavüzcü mü? ve benim eşim gibi o kadar çok masum insan var ki lütfen biraz duyarlı olalım. 16 aydır mahvoldum gözün yaşı dinmiyor lütfen bu suç kapsam dışı kalsın demeyin ne olur.

  Cevapla
  • tülay

   Her ne olursa olsun, neler yazarsanız yazın, Türkiye üzerinde bir siyaset var. Genel af da çıkacak haberiniz olsun ve içiniz rahat olsun.

   Cevapla
 • hülya

  Benim babam da şu an ceza evinde felç geçirdi ve sağ elini tam olarak kullanamıyor. Babam 73 yaşında, basit yaralamadan dosyası temizden onaylanmış olarak 3 yıl 1 ay ceza verildi. Babam kendine bakacak durumda değil, şu an kime zarar verebilir. Üstelik hastane dönüşü babamı yanımdan aldılar. Ne olur artık af çık yalvarıyorum. Herkes sevdiğine, babalar evlatlarına kavuşsun ne olur. Hepimiz birbirimize dua edelim. Ne olur artık af çıksın.

  Cevapla
 • murat ünal

  Selam Türk milleti inşallah genel af çıkar. Neden derseniz ufak ufak yasalar çıkıyor ve 3-5 ay sonra aynı insanlar eski cezaları olduğu için geri geliyorlar. Genel bir af çıkmadan bu tantana bitmez. Şu an yatan çoğu mahkumumuzun geride bekledikleri cezaları var, hep eski Türkiye’deki işledikleri suçlar ama biz şu anda yeni bir Türkiye’de yaşıyoruz kimsenin suç işlemek için bir sebebi yok. Önceden yokluk vardı ama şimdi çok şükür Türkiyemizde her şeyimiz var, sadece baştan tertemiz başlamak istiyoruz. Mesela ben yeni bir sene denetimliden çıktım ama hala temizde. 2004, 2005 ve 2009′dan gelecek cezalarım var. Genel af çıkmadan bu cezalar nasıl biter?

  Cevapla
 • NUR

  Sayın Tülay hanımın dedikleri çok doğru, benim abimde tecavüz suçundan hükümlü fakat suçsuz. Çünkü eşiyle evlendi 2 çocukları var olay kamu davası resmi nikahları var. Çocukları babasız büyüyor sadece suçsuz olanlar çıkarılsa zaten cezaevleri boşalır. Kimsenin çocuğunun babasız büyümemesi için genel af istiyorum. İnsan başına gelince anlıyor.

  Cevapla
 • muammer akça

  İnşallah çıkar. Bu ülkede af kesinlikle olması gereken bir durum, içeride o kadar suçsuz yere yatan var ki tahmin bile edemezsiniz. Ayrıca infaz yasasınında mutlaka değişmesi lazım, nedeni bir sanığa 20 yıl ceza veriyorlar. Eski kanuna göre 8 yıl yatıyor tahliye oluyor, komşusu ile halı yıkama konusunda tartışıyor ve hakaret suçunda 6 ay ceza alıyor. 12 yıl infazını yakıyorlar ve 12 yıl 4 ay ceza yatıyor. Bunun adalet olup olmadığını siz yorumlayın.

  Cevapla
 • tülay

  Mahkum yakınlarına yol gösterecek bir sayfayı yeni keşfettim. Facebook’tan “kader mahkumu yakınları (af istiyorum)” sayfasını ekleyin lütfen, imza kampanyaları düzenliyorlar ve sanırım yakın bir zamanda mecliste genel af talebi için basın toplantısı düzenlenecek. Bu sayfayı takip edersek ve destek verirsek sesimizi daha fazla duyurabiliriz, lütfen sizde destek verin. Sonuçta hepimizin isteği bir genel af.

  Cevapla
 • ELMAS

  Genel af çıksın bence de, benim eşim de ceza evine girecek bir iki güne kadar sesimizi duysunlar. Benim eşim de suçsuz neden bu cezalar araştırılmıyor daha yeni evlendim üç sene eşim içeride yatacak, yazık değil mi bu insanlara? Biraz da bizi düşünsünler sadece teröristlere af vermekle olmuyor benim eşim gibi suçsuzlara yazık değil mi?

  Cevapla
 • OKTAY

  Bende 18 yaşından küçük bir kızla çıkıyordum, istedik vermediler beraber kaçtık. Sonra ailesi şikayetçi oldu mahkeme bana cinsel istismar suçundan 8 yıl 4 ay ceza verdi. Ben kime tecavüz ettim, sapık mıyım? Şimdi bu nasıl bir zihniyet! Tecavüz deyince herkes aynı kefeye giriyor ve bende o kefede oluyorum.

  Cevapla
 • Ahmet

  Genel af çıksın artık. Suçsuz ve günahsız yere yatanlarda var. İçeri giren suçsuzluğunu ispat edemiyor. Devletin atadığı avukat ise yeterince ilgilenmiyor. Mahkumlara verilen ceza sadece o şahsa değil, dışarıda kalan aileleri iki katını çekiyor. Her ikisine de yazık, evet ceza evine girenler tamamen suçsuz demiyorum. Ancak, nasıl ve ne şekilde girmiş onları bu olaya iten sebepler nedir ne değildir. Derdimizi kime anlatalım. Lütfen şu af çıksın artık!

  Cevapla
 • şahin

  Genel af çıksın artık. Benim kardeşimi de ceza evine aldılar iftira yüzünden. Başbakanımıza yalvarıyoruz, eşi hamile ve yeni evli, ne olur genel af çıksın.

  Cevapla
 • havva

  Yargıtaydan 7 yıl sonra cezalar geliyor ve hayatı insanın altüst oluyor. Bir kere affettin Sayın Başbakanım ve genel affı BU HÜKÜMETİN BAŞINDA BİR KERE VERİN O GÜZEL ALLAH’IM KALBEN PİŞMAN OLANI BİLE KAPISINDAN GERİ ÇEVİRMEZKEN Allah rızası için verin yalvarıyorum her gün Allah’ıma. Pişman olmasaydık bir yuvamız ve tertemiz kızımızı dünyaya getirmezdik. Çocuklarımız çekiyor yuva özlemini huzuru çok görmeyin Sayın Başbakanım Allah aşkına babamız evimize başımıza gelsin.

  Cevapla
 • Gamze

  Genel af çıksın lütfen :( Eşim içeride çok pişman, bir şans verilsin herkes 2. şansı hak ediyor :(

  Cevapla
 • hacerdemirci

  Eşimin suçu olmadığı halde 15 yıl verdiler. Kamera var, suçu itiraf eden var, yinede ceza aldı. Çocuğum babasız büyüyor suçlular, işkence yapanlara bir şey demiyorum ama şartlı da olsa genel af da inşallah kısa zamanda çıkar, umudumuz af kaldı.

  Cevapla
 • deli kız

  Ben tek sevdamı 9 yıldır bekliyorum. 9 yıldır ne görebildim ne de sesini duyabildim. Ama şu af çıkarsa kavuşacağım. Ne olur çocuklarınızın başı için çıksın artık şu af.

  Cevapla
 • ahmet özkarahallı

  Artık içeride uzun yıllardır yatanlara ve daha da yatacak olanlara, bir fırsat daha verilmelidir bence. Cinsel suçları gerçekten işleyenlerin, özellikle çocuklara cinsel istismar, tecavüz vb. suçları işleyenler için affa karşıyım ama kurunun yanında yaş da yanmamalı ve artık aileler daha fazla cezaevi kapılarında olmamalı. Çünkü bu sadece mahkumun değil ailesinin de özgürlüğü olacaktır. Cümlemiz için hayırlısı olsun diyorum.

  Cevapla
 • yunus esin

  Her insan hata yapabilir bilerek veya bilmeyerek suç işlemiş nice insanlar var pişman olmuş bir şans daha verilmelidir genel affın çıkmasını istemeyenler yarın kendi başına gelmeyeceğini düşünmesin ceza evine girmeyen bilemez herkes duyarlı olsun yavrular anasız babasız büyümesin umudun tükendiği an yaşamanın anlamı yok özgür kalınması için dua ediyorum.

  Cevapla
 • zeynel

  Ak parti hükümeti varken kesinlikle af çıkmaz. Üstelik bende genel affa karşıyım. Ne yani adam kapkaç yapacak, adam öldürecek, hırsızlık yapacak soygun yapacak terörist olup asker şehit edecek, başkasının karısına kızına tecavüz edecek ve sonra bunlar serbest kalacak öyle mi? Bu şekilde olacaksa genel affa karşıyım.

  Cevapla
  • ayla

   Genel af çıkmalı eğer ak parti hükümeti af çıkarmazsa bir daha başa gelemez. Bu kadar millet görmüyor mu KCK, PKK lılar tahliye oluyor onlara yasa çıkıyor eğer bizlere de vermezlerse af bizlerde dağlara çıkarız öyle değil mi, adamlara geldiğiniz gibi gidin diyebiliyorlarsa bizimkilere de öyle yapsınlar o zaman böyle bir anlayış var mı ya biz yapınca 4 duvar arısına sokmasını biliyorlar ama, onlara da daha yol gösteriliyor bu haksızlık değil mi, suçlu katil bir insana yolları açtık buyurun diyorlar resmen, istedikleri gibi at oynatıyorlar valla, bizim topraklarımızda hemde, bizim vatanımızda, Suçsuz yere, fazla ceza alanlarda var neleri var içeride biliyor musunuz, dışarıdaki her insan potansiyel suçlu zaten onlar neden başı boşlar hale, içeridekiler mi dışarıdakiler mi suçlu,hükümlü,mahkum acaba bi düşünelim. Kim hak ettiğini yaşıyor ki sanki. Gücünüz burada ahkam kesmeye yetiyor zeynel bey açın gözlerinizi biraz size diyorum,

   Cevapla
  • lorin d

   Kaç kere insanlar hırsızlık yapmasın diye bir şey yaptın hayatında, ya da kaç insanın karnını doyurarak hırsızlıktan ve kapkaçtan alıkoydun da gelmiş insanlar oralarda çürüsün istiyorsun. Bir gün açlıktan, yokluktan hırsızlık yaparsan anlarsın ne demek olduğunu.

   Cevapla
 • Hatice Selim

  Genel af çıksın artık haber takip etmekten ciğerimiz soldu 2 yıldır cezaevi kapısı bekliyorum duyun artık herkes affedilmeyi hak eder kul kusursuz olmaz af istiyoruz.

  Cevapla
  • esma

   ALLAH’ım inşallah genel af çıkar kardeşim ben üç çocuğumla ne yapacağımı düşünmekten kafayı yemek üzereyim uykularım kaçıyor dua edelim genel affı çıkarırlar inşallah.

   Cevapla
 • ibrahim

  Tüm Türkiye gibi elbette bende çözüm sürecine demokratik süreç içinde desteklemekteyim.şimdiye dek akan kanın bir şekilde durması gerek. Savaşarak olmuyorsa müzakereyle olmalı. Lakin çözüm süreci adı altında bazı kesim ve kişilere özgü ceza indirimi veya kısmi af gibi düzenlemelerinde olduğunu görmekteyiz. Durup dururken şikecilere indirim, durup dururken ihalecilere kısmi af, durup dururken basın yayın özgürlüğü ceza indirimi, durup dururken yapılan bu iyileştirmeler halkın devlete karşı güvenini temelden sarsmaktadır. Şayet bir ceza indirimi veya iyileştirme yapılması gerekiyorsa ona da eyvallah ama bu iyileştirmelerde tüm vatandaşlarımızın yararlanması gerektiğini düşünüyorum.demokrasi bunu getirmektedir. Bir yandan istediğine indirim ver diğer adli mahkumlara sap saman ver. Bu Allah katında da, hukukta da vicdani değildir. Eşitlik ilkelerine aykırıdır. Zati bu iyileştirmeler genel anlamda yapılsa hiç bir kimse tepki göstermez. Ama sen birini affet diğerini içeride tut, bunun hesabı ve vebali ağırdır.sayın milletvekilleri inanın benim gibi düşüneneler 100 binlerce kişi vardır. Bunu iyi ölçüp iyi tartmanızı, teraziyi hep bana hep bana diyenler tarafına eğmemenizi, bu dünyanın öteki dünyasının da olduğunu siz büyüklerime saygı ve selamla bildirmek istiyorum.

  Cevapla
 • ahmet

  Evet, bence de genel af çıkmalıdır. Çünkü geçmiş iktidarların uyguladıkları yanlış politikalar yüzünden sayısızca insan bilerek veya bilmeyerek cahilce suç işlemiş veya bir çeşit suça bulaşmışlıkları vardır elbet. Hatasız insan olmaz. En yukarıdakiler bile hata yaparlar ama güç onların elinde olunca dokunulmazlık olur aşağıdakiler de hapishanelerde yatar. Haksızlığın daniskasıdır tartışmasız. Şartlı ve kapsamlı bir af neden olmasın ki?. Bu insanlar topluma kazandırılmalı ve tüm özlük hakları kesintisiz verilmelidir.yoksa toplumun ve ülkenin baş belalığından kurtulmaları mümkün olamaz gibi.

  Cevapla
 • yaren ercan

  ben yaren babam 8 yıldır cezaevinde daha 8 yılı var ne olur af çıksın.

  Cevapla
 • Filiz Ozan

  Allah rızası için genel af çıkartmıyorsunuz bari kısmi af veya ceza indirimi çıkartın..Umudumuz sizde :( ne olur sesimizi duyun..

  Cevapla
 • FATIH

  Artık kısmi bir af ve/veya ceza indirimi çıkmalı o kadar yıl geçti hiçbir müdahale yapılmadı her insanın 2. Şansa ihtiyacı vardır.

  Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git