Anasayfa » Sağlık » Gebelikte Nikotin Alımının Sakıncaları

Gebelikte Nikotin Alımının Sakıncaları

Anne olmak ne kadar güzel duygudur ancak ne kadar de özveri istemektedir… Alınan gıda maddeleri, ilaç içerikleri, içecekler, zararlı alışkanlıklar hepsinin gözden geçmesi gerekmektedir. Tek bedene ait ‘’iki canlı ‘’olma durumunda bebeğin en çok etkilenebileceği durum kuşkusuz nikotin bağımlılığıdır. Gebe kalmadan önce anneler günlük 10′dan fazla sigara içiyorlarsa zaten organizma olarak kişinin zorlanabileceği bir hamilelik olacaktır. İleri ki aylarda nefes problemleri artacak, diş sağlığı hep tehdit altında olacak ve nabız daha hızlı olabilecektir.

Gebelikte ise nikotin alımı devam ederse bu sıkıntılardan bebekte etkilenebilecek ve akciğer gelişimi üzerinde olumsuz yankılar bırakabilecektir. Her bayan anneliğe giden yolculukta hayati alışkanlıkları gözden geçirmeli ve bebeğinin sağlıklı gelişimi için özen göstermelidir. İlk aylarda vitellüs kesesinden, sonrasında ise plasenta kanalı ile anneden direkt olarak besin, gıda ve kan alışverişi olabileceği için gebelikte sigara tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar altı çizilecek kadar önemlidir.

Gebelikte Nikotin

Kişiler şayet bu konunun üzerine çizgi çekemiyorlarsa bir uzmandan yardım alabilir ve akupunktur gibi yan tedavilerden fayda görebilirler…

Gebelikte nikotin alımına ara veremeyen kişiler bu yönde araştırma yaparak beyni caydırıcı akıl oyunları yapabilir. Zararlar okunursa kişi üzerinde tesirli olabilecektir. Bu konu için uzmana danışmak, alternatif çözümler üretmek ve bebeğin gelişimine odaklanmak kişiye iyi çözümler sağlayabilecektir.

Anne adayının aldığı nikotin ile gebelik sıkıntıları daha fazla olabilecek, bebek nikotinin zehirlerinden etkilenebilecek ve doğum süreci daha zor olabilecektir. İki kat fazla enerji ve iki kat fazla özene ihtiyaç duyulan bu dönemde sabırlı olmak ve daha sağlıklı olabilmek için araştırmacı olmak gerekir. Eşlerinde bu anlamda destek olmaları önemlidir, aynı odada sigara içimi olmamalı ve gebe kadınlara özendirici alanlar oluşturulmamalıdır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git