Anasayfa » Teknoloji » Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital fotoğraf makinesi almaya karar verdiniz, ancak hangi türde fotoğraf makinesi alma konusunda kararsız kaldıysanız, bu makalemizde fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için belirledik.

Dijital fotoğraf makinelerinde üç tip kamera sistemi bulunmaktadır. Bunlar;

  • DSLR fotoğraf makinesi
  • DSLR görünümlü fotoğraf makinesi
  • Dijital kompakt fotoğraf makineleridir.
Fotograf Makinesi

Her tip kameranın kendisine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

DSLR fotoğraf makinesi

Eğer tam profesyonel olmasa da yarı profesyonel bir fotoğrafçıysanız DSLR fotoğraf makineleri işinizi görecektir.

DSLR görünümlü fotoğraf makinesi

Eğer fotoğraf makinesini iş gereği kullanıyor ve görüntülerde tam profesyonellik aramıyor, sadece fotoğraf içerisinde bulunan objeleri detaylı şekilde görmeniz yetiyorsa DSLR görünümlü fotoğraf makinelerini tercih etmelisiniz.

Dijital kompakt fotoğraf makineleri

Günlük hayatta sıradan kullanılabilecek bir fotoğraf makinesi arıyorsanız, çektiğiniz fotoğrafları büyütmeye ihtiyaç duymayacaksanız dijital kompakt fotoğraf makineleri işinizi görecektir.

Dijital fotoğraf makinelerinin Megapiksel özelliği

Günümüz teknolojisinde yeni çıkan hemen her fotoğraf makinesi minimum 9 – 10 megapiksel olmaktadır. DSLR fotoğraf makineleri ise 24 – 25 megapisellere kara çıkabilmektedir. 9 Megapiksel civarı her fotoğraf makinesi ile çekilmiş resimlerin %50 oranında büyütmelerini desteklemektedir. Yani bu aranda büyütülen resimlerin görüsünde herhangi bir bozulma olmamaktadır.

Dijital fotoğraf makineleri için hafıza kartı

Dijital fotoğraf makinelerine hafıza kartı seçimi yaparken, kapasitesi, markası ve hızı gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmak ileride olası performans kaybınızın önüne geçer. Her fotoğraf makinesinin içerisinde tavsiye edilen hafıza kartı markası bulunmaktadır. Fotoğraf makinesi kullanma kılavuzu içerisinde önerilen hafıza kartı, o fotoğraf makinesi için en ideal hafıza kartıdır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git