Anasayfa » Bilgisayar » Format Atmanın Püf Noktaları

Format Atmanın Püf Noktaları

Bilgisayarınız mı çöktü? Bilgisayarınız eskiye nazaran daha mı yavaş çalışıyor? Donanımlar tam anlamıyla çalışmıyor ya da tanımadığınız sayfalar mı açılıyor. O zaman sizin bilgisayarınız için format zamanı gelmiş demektir.

Peki, format atmayı biliyormuşsunuz? Kusursuz formattın püf noktaları; Windows XP CD-ROM’unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine basın.”ress any key to boot from CD” mesajını karşınıza çıkacaktır. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM’undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem hard diskten boot etmeye çalışacaktır. CD-ROM’dan açılış yapılıp kurulum işlemi başlar. Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft’un klasik mavi yükleme ekranı gelir. Ardından daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home setup ekranı gelir. ENTER tuşuna basarak devam edersek Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması gelir. F8 tuşuna basarak geçeriz. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi başlar.

Format Atma

Format atarken unutmamanız gereken önemli belgeleri bir yere kopyalamanızdır. Çünkü format sonrası bilgisayarınızda hiçbir şey kalmayacaktır. Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space’i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Daha sonra diskinizin fat veye ntfs olup olmayacağını seçmelisiniz. Daha sonra enter tuşuna basarak formatlamaya devam edebilirsiniz. Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) – Grafik kullanıcı ara birimi ile açılır. Ve bilgisayar sizi yönlendirmeye başlar.

Yalnızca bir CD ile bilgisayarınızı kurtarıp eski performansını yakalayabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git