Anasayfa » Otomobil » Ford ve General Motors’dan 10 Vitesli Otomobil

Ford ve General Motors’dan 10 Vitesli Otomobil

Otomotiv teknolojileri yeniliklerine yenilik katmayı sürdürüyor. Her geçen yıl modellerinde birçok farklılık yaparak tüketicinin gönlüne taht kuran Ford bu kez de yakıt tasarrufuna el attı.

Araç motorlarının devirleri artık onluk sistemde değerlendirilecek. Bu sayede devir hızı gibi temel konularda bir değişiklik olmazken hangi devride hangi vitesin kullanılacağı değişecek. General Motors ve Ford arasında imzalanan anlaşma araç viteslerini 10′a çıkaracak. Yeni otomatik şanzımanlı vitesler binek ve ticari araçlar başta olmak üzere tüm araçlarda kullanılacak.

Petrole alternatif üretimlerde istenilen düzeye ulaşılmaması araç üretimi yapan firmaları yakıt politikasında değişiklik yapmaya yöneltti. Bu konuda da ilk değişiklik Ford ve General Motors’dan geldi. İki şirket tarafından alınan yeni bir kararla on vitesli araç üretiminde düğmeye basıldı.

Ford ve General Motors

Daha önce vites sayısını dörtten beşe çıkaran bu şirketlerin diğer firmalara da lokomotif etkisi yapacağı düşünülüyor. Geçmiş yıllarda bu firmalarca üretilen 6 vitesli araçlar hala büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Bu firmaların bu kararı alması sonucu önümüzdeki on yıl içerisinde piyasada büyük oranda on vitesli araçların olacağı ifade ediliyor.

General Motors’dan yapılan açıklamada Ford’la birlikte yapılan çalışmaların hızlı bir biçimde ilerleyeceği ve sonuca ulaşacağı belirtildi. Ford yetkilileri de bu bağlamda çalışmaların başladığını duyurdu. Ayrıca her iki şirket tarafından yapılan ortak açıklamada da maliyetlerin ortaklık sayesinde düşeceği vurgulandı. On vitesli araçların ilk kez ABD piyasalarına çıkacağı belirtiliyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git