Anasayfa » Facebook » Facebook Artık Sıkıcı mı?

Facebook Artık Sıkıcı mı?

Facebook pazardaki payını koruyamıyor. Dünyada büyük bir hızla yayılan ve sosyal medya algısını köklü bir biçimde oturtan Facebook tarihsel misyonunu yerine getirmiş ve yavaş yavaş yok olmaya başlayan bir profil çiziyor. Son verilere göre Facebook kullanıcı kaybı sonucunda beş yıl içinde yok olabilir.

Rakiplerinin politikalarına yenildiği kadar çeşitli yönetim zafiyetine de maruz kalan sitenin kullanıcı sayısındaki azalma her ay milyonlarla ifade ediliyor. Bunun en büyük kanıtı ise ABD ve İngiltere’de hızla Facebook’u terk eden 10 milyondan fazla insan olması.

SocialBakers analizlerine göre ABD’de bir ay içinde yüzde 5′e yakın kayıp yaşayan Facebook İngiltere’de bu oranı da aştı. Ancak sayı olarak ABD’de 7 milyona yakın, İngiltere’de ise yaklaşık 1.5 milyon kişinin bu siteyi bıraktığı bildiriliyor.

Facebook Artık Sıkıcı mı?

Çok yakında Facebook yılın ilk çeyrek verilerini yayınlayacak. Borsada buna göre konumlanış bekleyen yatırımcılar bir hayli umutlu olsa da Facebook’un kısa vadeli karları artarken uzun vadede kaybedeceği beklentisi güçleniyor.

Dünyada kullanıcı sayısında limitlerine ulaşan Facebook hemen hemen hiç bir Avrupa ülkesinde bu sayıyı aşamıyor. Sadece belirli üçüncü dünya ülkelerinde kullanıcı sayısını arttırmayı başaran sitenin ne yapacağı merak konusu.

Facebook üye kaybediyor açıklaması yapan sosyal medya uzmanları yeni nesil sitelerin başında Path adlı sosyal paylaşım sitesi olduğunu bildiriyor. Venezüella’da iki günde 500 binden fazla indirilen Path uygulaması dünyada her hafta kullanıcı sayısını 1 milyon arttırıyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git