Anasayfa » Genel » Etkileyici Konuşmanın Yolları

Etkileyici Konuşmanın Yolları

Etkileyici konuşmanın yöntemleri ve bazı kuralları vardır. Etkileyici konuşmak karşındaki kişinin en iyi şekilde seni anlamasıdır. Konuşmacılar etkili konuşmak için bir toplum konuşmasında yada arkadaşlarıyla konuşmasında öncelikli olarak ne ilgili konuşacağını belirler ve o konuya hakim olduğunu kendinden emin şekilde karşısına aktarır. Etkili konuşmak için ilk öğrenilmesi geren kural iyi bir dinleyici olmaktır karşındaki olumsuz şekilde yargılamadan yapıcı olmaktır. Her insan herhangi bir konu hakkında konuşabilir fakat karşısındakine o konuyu ilginç bir şekilde aktarırsa anlatmak istediği daha net aktarılır.

Etkileyici Konuşma

Etkili konuşmanın sağlam bilgilere dayanması onu daha verimli olmasını sağlar örneğin konunuz ne olursa olsun önceden konu hakkında araştırma yapılacak belgeler toplanacak ki daha çok verim verebilirsiniz konuşmanızda etkileyici olacaktır. Bilirsiniz ki tiyatrocular seslerini ve mimik hareketlerini çok iyi kullanmak zorundadır seyircisi onu daya iyi anlaması gerekir. Bu nedenle de konuşmacıyı da daha etkili bir konuşma yapabilmesi için ses tonunu, el kol hareketleriyle konuşmasını daha fazla etkileyici bulurlar.

Etkileyici konuşmanın bir diğer yöntemi ise canlı ve hareketli olmaktan geçer. Toplum içinde konuşma yaparken siz ne kadar canlı olursanız karşınızdaki kişide sizi dikkatli bir şekilde dinler. Konuşma yapan kişi amacını iyi belirlemeli ve o doğrultuda ilerlemelidir, bir amacı olmayan konuşmacı dinleyicileri karşında hemen anlaşılır çünkü konudan konuya geçişler yapar ve anlatmak istediğini bir türlü anlatamaz. Doğru ve amaçlı bir planla etkileyici konuşmak mümkün olacaktır. Sosyal hayatımız olsun aile hayatımız olsun kısacası tüm hayatımız boyunca işimize yarayacak olan etkili konuşmak hepimiz için hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olması gerekmektedir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git