Anasayfa » Sağlık » Erken Menopoz Nedir

Erken Menopoz Nedir

Menopoz, düzenli aralıklar ile seyreden adet kanamalarının kesilmesi anlamına gelmektedir. Menopoz normal şartlarda 47 – 50 yaşları arasında gerçekleşir. Ancak her kadında bu yaş aralığı aynı olmayabilir. Sigara tüketen kadınlarda menopoza girme yaşı birkaç yıl daha erken olabilir.

Erken menopoz nedir?

Erken menopoz, adet kanmalarının henüz 35 yaşından önce kesilmesi olarak adlandırılmaktadır. Erken menopoz ile karşı karşıya kalan kadınlarda durumun neden gerçekleştiğini tespit etmek için bazı incelemeler yapılır ve sorun araştırılır.

Erken menopoza neden olan faktörler nelerdir?

Yumurtlama bozuklukları ile alakalı sorunlar nedeni ile erken menopoz ortaya çıkabilir. Erken menopoza en fazla neden olan faktörler ise;

Kanser tedavisi: Kanser tedavisi nedeni ile radyoterapi ve kemoterapi tedavisine maruz kalan kadınlarda yumurtalıkların görmüş olduğu hasar nedeni ile erken menopoz ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon ve yaşam tarzı: Sigara kullanan kadınlarda yumurtlama bozuklukları oluşabilir. Ayrıca genital bölgede oluşan enfeksiyona bağlı gelişen sorunlar yine erken menopoz için bir tehdit olabilir.

Otoimmum hastalıklar: Bağışıklık sistemi ile alakalı problemler kadının yumurtalıklarında problemlere yol açabilir. Bu durum karşısında erken menopoz ortaya çıkabilir.

Ailevi etkenler: Aile içerisinde erken menopoz ile karşı karşıya kalan bir kişinin varlığı söz konusu ise erken menopoz olasılığı artabilir.

Stres: Stres bütün hastalık gruplarında bir tehdit olduğu gibi erken menopoz için de bir tehdit unsurudur.

Beslenme alışkanlıkları: Beslenme bozukluğu yaşayan kadınlarda erken menopoz olasılığı daha yüksektir.

Erken Menopoz

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

  • Kemik erimesi
  • Adet bozuklukları
  • Psikolojik sorunlar
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları
  • Vagen mukozası
  • Ateş basması ve terleme
  • Kalp çarpıntısı
  • Yüz ve boyun bölgesinde oluşan kızartılar

Erken menopozun riskleri nelerdir?

Menopoz ile karşı karşıya kalan kadınlarda kemik hacminde kayıplar yaşanabilmektedir. Bu tür olumsuzluklar boyun kısalmasına ve kırık olayları ile daha sık karşılaşmaya neden olmaktadır. Ayrıca kalp hastalıklarında da artış yaşanabilir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git