Anasayfa » Bilgisayar » En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri

En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri

İnternet kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte, sanal bir tehlike hayatımıza girdi: Virüs. Peki ama internet aleminin en tehlikeli virüsleri hangileri ve bugüne kadar ne gibi zararlara yol açtılar?

MyDoom: 2004 yılında çıkan bu virüsü kimin yazdığı bilinmiyor. Virüsün özelliği, e-posta trafiğini tam anlamıyla kilitlemesi. Bugüne kadar yarattığı zararın maliyeti 38 milyar dolar.

Sobig F: Dünya çapında 500 milyonu aşkın bilgisayara sızan bu virüs tam bir baş belası. 35 milyar dolarlık bir zarara yol açan Sobig F, bilgisayarların yavaşlamasına sebep oluyor.

Conficker: 200 milyonu aşkın ülkeye yayılan bu virüs, 2008 yılında ortaya çıktığından beri, çok güvenli sistemleri bile ele geçirdi.

Bilgisayar Virüsleri

Code Red:  Hedefi sunucular olan bu virüs, bir günde 359 bin bilgisayara yayılabiliyor. 2001’de ortaya çıkan Code Red, bilgisayarlara aşırı yükleniyor ve günlük 200 miluon dolarlık zararlara neden olabiliyor.

I Love You: İsmini aşk mektubu gibi görünmesinden alan bu zararlı yazılım, mektubun açılmasıyla bilgisayarı ele geçiriyor ve girdiği bilgisayardaki kişi listesine de kendisini gönderiyor. Bir yıllık zararı 8.7 milyar dolar olan bu virüs, bugüne dek önemli pek çok dosyayı yok etti.

Melissa: Diğer bir ismi Simspons olan Melissa, 50 adet porno içerikli site adresi içeren bir Word dosyası görünümüne sahip ve mail yoluyla yayılıyor.

SQL Slammer: 10 dakikada 75 bin bilgisayara yayılabilen bu virüs, rastgele IP adresleri üzerinden yayılıyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git