Anasayfa » Spor » En Çok Yağ Yaktıran Sporlar

En Çok Yağ Yaktıran Sporlar

Spor yapmak sağlıklı bir yaşam sürmenin en temel gerekliliklerinden biri… Obezite başta olmak üzere,  fiziksel ve ruhsal pek çok hastalığın tedavisi için de spor yapmak gerekiyor.  Çeşitli nedenlerle kilo vermek ve vücutlarında depolanan yağı yakmak isteyenler için de spor en etkili yöntem.

Pek çok spor dalı, egzersiz yöntemi, aktivite alanı var. Bunların her birinin yağ yakma hızı ve oranı farklı. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, herkesin kişisel özelliklerine ve sağlık durumuna göre aktivite tercihinde bulunması. Yine de uzmanlar, kişileri bilinçlendirmek amacıyla genel bilgiler vererek, hangi aktivitenin ne kadar yağ yaktıracağı ile ilgili araştırmaları paylaşıyorlar.

Paten kaymak yağ ve kalori yakmak bakımından birinci sırada yer alıyor. Paten kayarak, 30 dakikada 425 kalori yakmak mümkün. Yağ yakımını arttırması için 1 dakika yüksek, 1 dakika orta tempoda dönüşümlü olarak kayılması daha yararlı oluyor. Bu sporu yaparken, elbette yaş, kilo gibi özel durumların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Spor

Koşu 30 dakikada 374 kalori yaktırarak, yağ yakım hızında ikinci sırada yer alıyor. Koşarken, kolların vücuda yakın sallanması ve ayakların zemine yakın tutulması daha doğru. Yağ yakımını artırmak içinse; dönüşümlü olarak hızlı-yavaş koşmak etkili oluyor.

İp atlama da yağ yakımında etkili olan sporlardan biri…  İp atlarken, ayakların hafifçe ayrılıp, vücudun dik tutularak sıçranması, doğru olacaktır. Fazla yükseğe sıçramaya ise gerek yok. Bu hareketler ipsiz yapılarak da aynı fayda sağlanabilir. Daha çok yağ yakmak içinse, hız düşük-yüksek,  stil ise, tek ayak- çift ayak atlama olarak dönüşümlü şekilde belirlenebilir. Hafif koşarak atlamak da, daha fazla yağ yaktırır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git