Anasayfa » İnternet » En Çok Kullanılan Tarayıcı Hangisi

En Çok Kullanılan Tarayıcı Hangisi

İnternet hizmetinde kullanılan tarayıcılar diğer teknolojik ürünler gibi büyük rekabetlerin konusu olmayı sürdürüyor. Bilgisayarlarda kullanılan tarayıcılar içinde liderlik Firefox, İnternet Explorer ve Google Chrome arasında paylaşılıyor. Ancak hangisinin en çok kullanıldığı ile ilgili pek çok rivayet var.

NetApplications en çok kullanılan tarayıcının İnternet Explorer olduğunu bildiriyor. Ancak Statcounter ise başka bir iddia ortaya atıyor. O iddia da Google Chrome’un birinci sırada olması.

Bütün bunlar içinde ise özgür ve açık kaynak kodlu kar amacı gütmeyen Mozilla Vakfı’nın ürünü Firefox pek dillendirilmiyor. Bu konuda ihtilafların giderilmesi amacıyla IT çalışanları arasında bir anket düzenlendi. Yaklaşık 7 bin üç yüz kişiyle yapılan anket İnternet Explorer’ın hala popülaritesini yitirmediğini gösterdi.

VantureBeat.com adresinde yayınlanan verilere göre yüzde 40.2 ile en çok kullanılan tarayıcı İnternet Explorer. Yüzde 27.9 kullanım oranıyla onu takip eden ise Google Chrome. Firefox Chrome’un hemen arkasından geliyor: yüzde 25.4. Popülerlik konusunda pek de iddia sahibi olmayan bir tarayıcı varsa şüphesiz Safari. Yüzde 1.8 kullanım oranıyla bu savaşın tarafı olmayacağını belirtiyor.

En Çok Kullanılan Tarayıcı

İnternet tarayıcılarında kullanışlılık, güvenlik gibi pek çok etken yardımıyla seçilen tarayıcıda sürekliliği sağlayan ise kuşkusuz alışkanlıklar. Alışkanlıklar insanları tarayıcılara bağlıyor. Bu yüzden tarayıcıların genel kullanım biçimlerinde olabildiğince az farklılıkla ancak en yüksek standartlar ve güvenlik ilkelerine dayanması gerekiyor.

Tüm bunları sağlayan sicili pek temiz olmayan Explorer mı, yoksa Firefox ya da Chrome tarayıcılarından birisi mi?

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git