Anasayfa » Sağlık » Emziren Anne Ne Yemeli

Emziren Anne Ne Yemeli

Her anne ve anne adayı çocuğunu ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemesi gerektiğini bilir. Bu konuda tecrübeli olanlar yani ikinci ya da üçüncü çocuğunu büyütenler fazla sıkıntı yaşamazlar. Fakat ilk hamileliğini geçirip annelik heyecanını yaşayanların mutlaka bilinçlendirilmeleri gerekir.

Emziren annenin çocuğunun sağlığı yanında, kendi sağlığına ve beslenmesine de büyük önem vermesi gerekmektedir. Bebekle ilgilenirken öğün atlayıp yemek yememek, fazla yorulmak, stres ve kaygı süt oluşumunu ve salgılanmasını oldukça olumsuz etkileyen faktörlerdir. İlk olarak annenin, hamileliği süresinde kullandığı vitamin ve demir ilaçlarına, bebeği en az dört aylık olana kadar devam etmesi önerilen konular arasındadır.  Çünkü bebek büyürken oldukça fazla vitamin tüketecektir. Özellikle anneler C vitaminine oldukça dikkat etmelidirler. Çünkü bu vitamin türü, diğer vitaminler gibi vücutta depolanmaz. Bu yüzden her gün taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca aç kalmakta sütün azalmasını sağlayan en önemli etkendir. Bu bakımdan asla öğün atlanmamalı, vakit sıkıntısı olsa bile mutlaka bir şeyler atıştırılmalıdır. Yine de bu atıştırmalıklardan çok, düzenli bir şekilde yemek yemeye dikkat edilmelidir. Et ürünleri, süt ürünleri, meyve ve sebzeler ve son olarak karbonhidratlar her gün tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Anne sütünün büyük bir kısmı su’dan oluşur. Bu bakımdan günde en az 2 litre su içilmeli, vücudun su ihtiyacı karşılanmalıdır.

Emziren Anne Ne Yemeli

Bebeklerdeki gaz sancısı da en büyük sıkıntılar arasındadır. Bu yakınmaları azaltmak için yine anneye büyük görevler düşmektedir. Bu bakımdan annenin süt gibi gaz yapan gıdalardan mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir. Taze fasulye ve kayısı gibi bağırsakları çalıştıran yiyecekler tercih edilmelidir. Çay, kahve ve koladan uzak durulmalı günde en fazla iki bardak açık çay tercih edilmelidir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git