Anasayfa » Sağlık » Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Elma sağlık açısından oldukça faydalı olan meyvelerden biridir. Elma öncelikle güzellik iksiridir. Doğanın sunduğu en harika meyvelerden biri olan elma her derde devadır. İçeriğinde var olan antioksidan sayesinde yaşlılığı önler, yılların izini yüzünüze taşımaz. Çünkü elma cildin dostudur ve hücreleri yenileyici özelliğe sahiptir. Diyet menülerinin ilk tercihidir ve özellikle yeşil elma metabolizmayı çalıştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, hastalıkların vücuda girmelerini engeller. Elmanın kendisini kabuğuyla tüketerek kabızlık, mide ve bağırsak rahatsızlıklarından kurtulmuş olursunuz. İçeriği lif sayesinde mide ve bağırsak tembelliğini dengeleyecektir. Posalı gıda olduğu için kalın bağırsak hastalıklarını önleyecektir. Elma yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonu dengede tutar. Elma zihin ve beden yorgunluğunun atılmasında etkin rol oynar. Vücuda enerji veren elma vücudun en değerli dostudur. Elma yiyerek güzelleşen, güzelleştikçe daha sağlıklı bakan gözlere sahip olmanız mümkündür. Elma cilt maskesinden, bakım kremine kadar her şeyiyle insanlığa hizmet vermektedir. Elmanın sirkesi de özellikle zayıflamak isteyenler için mucize iksirdir. Elmanın içinde bulunan C vitamini savunma sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı da yüksek derecede koruma görevi alacaktır. Elma sinirlere, zihin yorgunluğuna da oldukça iyi gelmektedir. Sağlıklı beslenme deyince akla ilk gelen besinlerden biri elmadır ve çok doğru bir tespittir. Çünkü başta bağırsak kanseri olmak üzere, kanser hastalıklarına karşı koruyucu önlem alıyor. Her öğünden sonra içeriği lif ve posalı olması açısından tüketilmesi gerekiyor.

Elmalar

Elma bağırsak parazitlerinin oluşmasına engel olacak ve bağırsakları temizleyecektir. Bununla beraber vücuda girmek isteyen grip ve soğuk algınlığı gibi salgın hastalıkların oluşmasına engel olur. Elma vücuda enerji vererek tam destek sağlar. Özellikle egzersiz sonralarında yiyeceğiniz elma size kuvvet verecek ve yağlarınızın daha hızlı yanmasını sağlayacaktır. Özellikle yeşil elma bu konuda oldukça uzmandır. Ayrıca elma mükemmel bir diş temizleyicisidir. Ağız içine ferahlık vererek, dişleri temizleme konusunda çok başarılıdır. Demir eksikliği vücudumuzda bir çok bölgeye olumsuz etki eder. Elma demir eksikliğine iyi gelen elma içerdiği C vitamini ile vücudu destekleyecektir. Her çeşit hastalığa iyi gelen elma cildi temizleyen ve pürüzsüz olmasını sağlayan bakım maskeleriyle de kullanılmaktadır. Cildinize derinlemesine temizleme sağlayacak olan elma maskesi harika sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. 1 çay kaşığı rendelenmiş yeşil elmanın içine 1 çay kaşığı balı karıştıralım. Cildinize göz çevresi hariç her yerine sürün. 1 saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra yıkayın. Cilt hücrelerini yenileyen, geride kalan günün yorgunluk izlerine silen elma maskesini haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Ayrıca cildi nemlendirerek, soğuk kış günlerine karşı savunmasını artıracaktır. Hassas cildiniz bir bebeğin cildi kadar yumuşacık olacaktır.

Elmanın kabukları cilde tazelik ve canlılık verecektir. Mucize niteliğinde sonuçları getiren elma kabuğu başlı başına güzellik iksiridir. Elma kabuğunu başka faydalı meyvelerle de kullanabilirsiniz. Çeşitli güzellik maskeleri hazırlayıp cildinizle buluşturabilirsiniz. Sonuçları harikalar yaratacak olan elma çeşitli kozmetik kalıntılarının izlerini de silecektir. Bununla beraber elma sirkesinin vücut için ne kadar faydalı olduğundan bahsettik. Hem cilde parlaklık verecek, hem de yaşam sürecinizin daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır. Kilo vermek konusunda uzmanların tavsiye ettiği destekleyici elmadır. Özellikle yeşil elmanın içinde bulunan yağ yakıcılar sayesinde zayıflama süreciniz daha kısalacaktır. Beden güçlendiren ve dayanıklılık veren elma her zaman destekçiniz olacaktır. Bilindiği gibi boğaz ağrısı ve ses kısıklığını da iyi gelen elma sirkesi her derde devadır. Ilık su, aynı ölçüde elma sirkesi ve 1 çay kaşığı tuzla yapacağınız gargara kısa sürede boğazdaki iltihapların çözülmesine ve öksürüğün azalmasını sağlayacaktır. Elma mide şişkinlikleri, gaz sancıları, soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarına karşı savaş açan mükemmel bir destekçidir. Elma, elma kabuğu ve sirkesi doğanın sunduğu mucizeler arasındadır. Elma beden ve ruh sağlığı açısından bir bütünlük yaratır. Elma suyunun karaciğer hastalıklarına karşı oldukça koruyucu olduğunu biliriz. Elma mükemmel bir rahatlama sunan meyveler arasında ilk sıradadır. Midede var olan gaz sancısını atarak rahatlama verir. Doğal yaşam iksiri olan elma sağlıklı yaşama sürecinizi uzatacaktır. Vücudunuzu tehdit eden tüm hastalıklara karşı savaş açarak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Elma ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir hayat sürmemiz için yaşam desteğidir. Evimizin vazgeçilmezi ve vücudun ihtiyacı olan temel besinleri takviye eden doğal yaşam desteğidir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git