Anasayfa » Otomobil » Elektrikli Arabalar Benzinlilere Üstün Gelecek mi?

Elektrikli Arabalar Benzinlilere Üstün Gelecek mi?

17. yüzyılın ortalarında elektrik enerjisinin bulunmasından sonra özellikle takip eden yüzyılda elektrikle çalışan aletlerde önemli gelişmeler oldu. Aydınlatma, telsiz ve telefon gibi insanlığın ufkunu açan gelişmelere şahit olduk. Elektrik enerjisini kullanarak çalışan motorların kullanılması, pek çok işin yapılmasında önemli kolaylıklar sağlamıştı.

Elektrikli ve Benzinli Arabalar

Bu gelişmelerden biri de elektrikle çalışan arabalardı. Değişik model arabalar ardı sıra gelmeye başladı. Bu arabalar, kullanıldığı yıllarda epeyce bir sükse yapmış ve yaklaşık bir asır kadar kullanılmıştır. 1900′lülerin başında içten yanmalı motorların icat edilmesi, elektrikli arabaların kullanımdan çekilmesine sebep oldu. Çünkü içten yanmalı motorların hem hızı hem de gücü daha fazlaydı. Aynı zamanda daha ağır araçların yapılmasına izin veriyordu.

Dünya petrol ve petrol ürünleriyle tanışmadan önce keşfedilen elektrik enerjisi, geliştirilemediğinden yerini benzinli araçlara bırakmıştır. Benzinli ve dizel motor teknolojisi büyük bir hızla gelişirken birçok olumsuzlukları da beraberinde getirdiler. Bu arada elektrikli arabaların teknolojileri de yavaş yavaş gelişiyordu. 2000′li yıllara yanaşırken gelişen teknolojiden de faydalanan elektrikli araçlar hem hız hem kuvvet bakımından çok hızlı bir gelişme gösterdi. Hatta benzinli – elektrikli çalışan hibrit araçlar da üretilmiştir.

Geleceğin dünyasında elektrikli arçalar içten yanmalı motorlarla tekrar yarışabilicek mi? Teknolojideki en son gelişmeler bu konuda büyük umut veriyor. Maliyetlerinin düşürülmesi sağlandıkça elektrikli arabaların rekabet gücü daha da artacaktır. Şarj istasyonlarının giderek yaygınlaşması, kullanımdan kaynaklanan sorunları da giderme yolundadır. Ayrıca, petrol ürünlerinin fiyatlarındaki önemli artışlar da elektrikli araçların içten yanmalı motorlara rakip olacağının işaretçesi gibi.

Belli mi olur? Gelecekte her kapının önünde bir elektrikli araba park ediyor olur.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git