Anasayfa » Güzellik » El Bakımı

El Bakımı

El bakımı her insan için çok önemli olmalıdır. Eller çabuk yıpranırlar ve hassas olduklarını kolay belirtirler. Aşırı sıcak ve soğuk su, çeşitli kimyasallara maruz kalmak, soğuk hava, yeterince nemlendirmemek gibi olumsuz dış faktörler ellerin çabuk yıpranmasını sağlar. Fakat bakımı da yıpranması kadar kolay bir süreçtir. Ellerin bakımı ve onarımı sizlerin alacağı önlemlerle alakalıdır. Kimyasallara maruz bıraktığınız ellerinizi pamuklu eldivenleri kullanarak koruyabilirsiniz. Bu sayede eller kimyasallara maruz kalarak yıpranmayacak ve deriniz de incelmeyecektir. Ellerinizi kesinlikle ıslak bırakmayın. Çok çabuk kurumaya maruz kalırlar ve yıpranmış görünürler. Ellerinizi yumuşak sabunla yıkayın, kurulayın ve mutlaka nemlendirici ile destekleyin. Ellerinizin bakımı tırnaklarınızla eş değerdir. Bakımsız görünen el ve tırnaklar oldukça can sıkıcıdır. Haftada bir defa mutlaka tırnaklarınızın bakımını yapmalısınız. Bazı kişilerin elleri kimyasallara karşı aşırı hassasiyet gösterir. Ellerinizi limonla ovarak yumuşatabilirsiniz. Derinizdeki kabuklanmaları alacak, daha yumuşak bir his bırakacaktır. Bunun yanında ellerin üzerinde oluşabilen kahverengi lekeler canınızı sıkabilir.

Bu lekelere yaşlılık belirtileri diyoruz. Bu beneklerin oluşmaması veya azaltmak için güneş filtresi kremlerinden faydalanabilirsiniz. Ellerinize gereken bakımı uyguladığınız zaman, kendinize olan güveninizin de arttığını göreceksiniz. Çünkü eler özellikle kadınlar için ön planda tutulan bölgelerden biridir. Ağır işlerde çalışan, temizliğe bağlı çeşitli kimyasallara maruz kalanların elleri yıpranmaya daha fazla meyillidir. Yıpranmaya bağlı aşırı kuruluk, hassaslaşma, ağrılar ve kabuklanmalara bağlı döküntüler görülebilir. Hatta bazı durumlarda çatlayan ellerde hafif kanamalar görüldüğü mümkündür. özellikle kış aylarında bu oluşumların daha fazla gözlenmesi hava şartlarından dolayı mümkündür. Hal böyle olunca daha fazla bakıma ihtiyaç duyulması gerekmektedir. Limonlu gliserinli su hazırlayıp ellerinizi bu suyun batırın. 10 dakika beklettikten sonra kurulayın ve E vitamini açısından zengin losyon veya kremle ellerinizi tamamıyla nemlendirin. Gereğinden fazla su ve sabunla ellerinizi yıkayıp yeterince kurulamamak, ellerinizde oluşabilecek çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Ellerinizde kırışıklık olmasa bile, buruşuk görünmesi yaşlı görünmesine sebebiyet verir.

El Bakımı

Ellerinizin bakımını yapmak, ona ihtiyacı olan besinleri vermek gereklidir. Çünkü elleriniz vücudunuzda en çok yıpranmaya maruz kalarak, bakıma en çok ihtiyaç duyan bölgedir. Elleriniz dışa hayata karşı sizin yerinize konuşur ve ne kadar özen gösterildiğini anlatır. Bunun için mutlaka ellerinize hak etiği bakımı verin. Özellikle elleriniz için uygulamanız gereken maskeler mevcuttur. Eldeki kabuklu sertlikler, dökülmeler, lekeler ve kimyasallara bağlı olarak hassaslaşmasıdır. 3 limonun suyunu sıkın ve içine 1 bardak süt tozu ilave edin. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Ellerimize sürüp 20 dakika bekleyelim ve banyo lifiyle ovalım. Daha sonra E vitamininden zengin bir destekleyici ile ellerimizi nemlendirelim. Bay ve bayanların yıpranmaya maruz kalan elleri, bayanlarda daha çok kendini gösterir. Özellikle diz, kol, el en çok dikkate alınması gereken bölgelerdir. Pürüzsüz eller sosyal hayatınızda göze görünecek en önemli bölgelerdir. Bakımlı eller ve tırnaklar karşıda bulunan kişiler için olumlu intiba bırakacaktır. Yaşlanma belirtileri önce ellerinizde kendisini göstermeye başlar. Bakımsızlıktan kırışan ve lekelenen deri yüzeyi, can sıkıcı olacaktır. Olumsuz dış etkenlere fazla maruz kalan elleriniz, yeterince bakım gösterilmez ve beslenemezse kısa sürede yıpranacaktır. Eller çok çabuk buruşur, çatlar, dış faktörlere karşı direnişi çok zayıftır. Gereken özen, ön bakım, yüzey canlandırıcı, E vitamini ve çeşitli destekleyiciler ile ellerinize uygun bir bakım geliştirmelisiniz. Her gün düzenli şekilde gerekli vitamini verilmelidir. Ölü deriyi atan, yenisini canlandırarak dış faktörlerle buluşturan bir krem tercih etmeniz sizin açınızdan doğru olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git