Anasayfa » Sağlık » Egzamaya Karşı Bitkisel Tedavi

Egzamaya Karşı Bitkisel Tedavi

Egzama deri üzerinde bulunan ve estetik açısından oldukça olumsuz görüntü veren bir hastalıktır. Bir çok kişide görülebilecek olan egzama tedavisi mümkün bir deri hastalığıdır. Pembe renkli ve çok kaşıntılı olan egzama, kontrol altına alınabilir. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde, deride oluşabilecek ciddi tahribatlar, aşınmalar söz konusu olabilecektir. Derideki tahribat sonrasında oluşabilecek iltihap, çatlamaya bağlı kanamalar meydana gelecektir. El, ayak ve vücudun çeşitli bölgelerine oluşabilecek bir hastalıktır. Fakat egzama bulaşıcı değildir. Egzama genellikle strese bağlı olarak oluşum gösterir. Sonrasında farkında olmadan kaşıdığınız deri tahriş olur. Duygusal sıkıntı, gerilim, stres gibi duyguların yükseldiğinde görülebiliyor. En sık görülen egzama tipi alerjik olanıdır. Herhangi bir nedene bağlı olmadan çıkabilen, kişileri oldukça huzursuz edebilen bir çeşittir. Herhangi bir kimyasala maruz kalındığında da kendisini fazlasıyla gösteren hastalıklardan biridir. Kimyasal temizlik malzemeleri ve başka kimyasalların da neden olabileceği egzama burada daha çok dikkat gerektirecektir. Özellikle ellerinizi korumalı, çeşitli kimyasallara karşı önleminizi almalısınız. Deride oluşan pürüzlenme, çatlama, aşınma ve kanama gibi belirtiler hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Çatlaklardan gelen mikroplar bedeninize yayılıp, daha ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Egzamayı daha fazla yaymadan, oluşumuna hız kazandırmadan bitkilerle önlemini alabilirsiniz. Egzama önüne geçilebilir, tedavi altına alınabilir hastalıklardan biridir.

Yarım litre kaynamakta olan suyun içine bir avuç beyaz dut kurusu koyalım. 6 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya bırakalım. 6 dakikadan sonra ocaktan alalım ve elinizi yakmayacak şekilde ılımaya bırakalım. Ellerinizi geniş dut kabının içine koyup ve 10 dakika bu şekilde bekleyin. Ellerinizi 1 saat hiç yıkamayın ve bu şekilde bekleyin. Daha sonra sadece duru dutuyla yıkayın. Dut kurusu kürü, ellerinizde var olan egzamaya bağlı dayanılmaz ağrılara, çatlaklara ve kanamalara karşı mucize bir iksirdir. Bir çok kişi bu sayede egzamadan kurtulduklarını belirtmişlerdir. Günümüzde pek çok kişi egzamayla mücadele etmektedir. Dayanılmaz ağrılara maruz bırakan egzama, ellerinizi yeterince korumanızı da gerektirmektedir. Çeşitli kimyasal maddelere karşı ellerinizi sürekli korumak zorundasınız. Bitkisel kürler ve doğadan gelen karışımlarla da şifalı kürler yaparak egzamaya karşı koruma duvarı örmüş olabileceksiniz. Su ve sabunu sevmeyen egzama mecburen oluşum gösterecektir. Sirke ve limon karışımıyla ellerinizi sık sık yıkayabilirsiniz.

Egzamaya Karşı Bitkisel Tedavi

Kına geleneksel bir şifalıktır. Yıllardan beri kınanın egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. 1 çorba kaşığı kına, 1 çorba kaşığı şap tozu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını karıştıralım. Bu karışımı egzamalı bölgelerinize iyice yedirin. 1 gece sarıp bekletin ve ertesi günü açın. Kına egzamalı bölgelerinizde yok oluncaya kadar sizi koruyacak ve tedavi etme sürecine başlamış olacaktır. Egzamanın sevmediği maddelerle onları tetiklememeye özen gösterin. Kimyasal maddelere maruz kalacağınız zaman ellerinize mutlaka eldiven takmalısınız. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı da alerji etkisi gösterebilen egzamayı tetikleyici nedenleri bilmenizde fayda vardır. En azından koruma altına alabilir, bu sayede davetiye çıkarmamış olursunuz. Yıllardır bu sorunla uğraşan pek çok insan bulunmaktadır. Fakat özellikle dut kurusu kürünü denedikten sonra, eller ve ayaklarındaki egzamanın hafiflediğini ve ağrılarının eskisi kadar oluşmadığını belirtmişlerdir. Uzmanların önerileriyle çok kötü ağrılar veren bu cilt hastalığından kendinizi korumuş olacaksınız. En sık görülen deri hastalıklarından biri olan egzama, bulaşıcı değildir. Fakat hayatı olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olduğu kesindir. Kimyasallarla temas haline geçeceğiniz zaman, mutlaka el ve ayaklarınızı korumalısınız. Özellikle stres anlarında kaşınan egzamayı kaşımamak gerekir. Aksi halde kanamalara ve iltihaplanmalara sebebiyet verebilirsiniz. Egzamanın ne zaman ve nasıl ortaya çıkacağı kestirilemeyebilir. Bunun için yeterince önlem alarak, en azından durumu hafifletebilirsiniz. Şifalı kürlerle de bu sorunu zamanla ortadan kaldırabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git