Anasayfa » Sağlık » Dünyadaki En Sağlıklı Yiyecekler

Dünyadaki En Sağlıklı Yiyecekler

Tüm dünyada kansere ve birçok hastalığa bağlı ölümlerin sayısı giderek artarken, doğru beslenmenin önemi de büyük oranda artıyor. Hızlı bir yaşam ve yoğun çalışma temposuna bağlı olarak artan fast food tüketimi, hem aşırı bir hızla kilo alımına, hem de sağlıksız bir bünyeye neden oluyor. Oysa dünya üzerinde, deyim yerindeyse şifa olarak nitelendirebileceğimiz bir çok yiyecek bulunuyor.

İnsanlar yüzyıllardır tükettikleri besinleri, birçok hastalığın tedavisinde kullandılar. Ancak bu durum, zamanla yerini sağlıksız yaşam koşullarına bırakmışken, son dönemde sağlıklı beslenmeye büyük önem veriliyor. Peki, sağlıklı beslenmenin altın kuralları ve dünyadaki en sağlıklı yiyecekler nelerdir?

Doğal bir antibiyotik olarak da bilinen sarımsağın, vücut sağlığına yararları saymakla bitmez, ayrıca tansiyon problemlerinde de oldukça yararlıdır. Salataları lezzetlendirmek için kullandığımız limon, içerdiği vitamin ve mineraller ile vücuttaki sindirim problemlerini düzenlemektedir. Ayrıca vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Günümüzde en çok tüketilen besin takviyelerinden biri Omega-3 tabletlerdir. Zihinsel gelişimin tamamlanması ve güç vermesi için kullanılan bu tabletler, her ne kadar yararlı olsa da, doğal olarak Omega-3 içeren somon kadar yararlı olmaları imkansız. Bu nedenle, haftada bir somon balığı tüketmeniz tavsiye ediliyor.

Dünyadaki En Sağlıklı Yiyecekler

Bahçede gördüğümüzde hem kokusu hem de görüntüsü ile iştah açıcı bir görüntüsü olan ve yemekleri lezzetlendirmek için kullandığımız domates de dünyanın en sağlıklı yiyecekleri listesindeki yerini alıyor. Onun yanı sıra, yıllarca Temel Reis’i güçlendirmesi ile tanıdığımız ıspanak da, vücudun demir ihtiyacının karşılanmasını ve kişinin kas ve iskelet sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Herkesin evinde bulunan ve hemen hemen her gün tükettiğimiz soğan da, dünyanın en sağlıklı yiyecekleri listesindeki yerini alıyor. Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile bilinen soğanın yanı sıra, listede avokado, brokoli, ahududu gibi yiyecekler de yer alıyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git