Anasayfa » Zayıflama » Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti, hızlı kilo vermeyi isteyen kişilerin tercih ettiği bir diyettir. Diyet, hızla kilo verdirir. Ancak, tek yönlü beslenmenin de sağlıksız olduğu bilinen bir gerçektir. Vücuda yararı olan vitamin ve mineraller de bu diyette alınmaz.

Dukan diyetini uygulayan kişilerin kanındaki üre oranı artar. Üre artışına bağlı olarak damar sertliği gelişebilir. Kanda aynı zamanda trigliserid de artar. Kişinin kolesterolü yükselir. Gut hastalığına yakalanma riski artar. Bu diyette en sık rastlanan yan etki kabızlıktır. Lif eksikliği direkt kabızlık sebebidir. Kişi ciddi kas kaybı yaşar. Protein ağırlıklı beslenme tarzı, kişinin su içme ihtiyacını arttırır. Aşırı su tüketilmesi böbrekleri kötü yönde etkiler. Fazla protein alınması, kişide böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Özellikle pankreas, bağırsak ve mide kanseri riski, aşırı protein tüketimi ile artar.

Dukan Diyeti

Bu diyet, kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaz. Birçok problemi de beraberinde getirir. Diyeti uygulayan kişi, güçsüz düşer. Kronik bir baş ağrısı başlayabilir. Bu diyeti uygulayan kişilerde hızlı kilo verimi görülür. Ancak diyete son verildikten sonra, verilen kilolar hızla geri alınır.

Dukan diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Bu diyetin ilk zamanlarında, sadece beyaz et, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi gıdalar tüketilebilir.
  • Tüketilen gıdalar sadece haşlama olarak, ızgarada veya fırında yağsız bir şekilde pişirilmelidir.
  • Sıvı veya katı yağ hiçbir şekilde kullanılmaz.
  • Bu diyette bol miktarda protein tüketilirken, karbonhidratlardan tamamen uzak durulur.
  • Proteinin yüksek miktarda alınması, vücut metabolizmasını hızlandırır.
  • Karbonhidrat alınmaması da yağ alımını minimuma indirir.
  • Bu sebeple vücut , depolanan yağları yakmaya başlar.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git