Anasayfa » Sağlık » Dudak Çatlaması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Çatlaması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak çatlaması özelikle kış mevsimlerinde her insanın doğal hava şartlarına maruz kalarak yaşadıkları olumsuz oluşumlardır. Kış mevsiminin soğukluğu cildimizi ne kadar olumsuz etkiliyorsa, aynı şekilde dudaklara da aynı etkiyi gösterecektir. Bunun için gerekli nemlendirici kullanılmış olsanız dahi, dudaklarda beyazlama ve kuruluk kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda yüzünüz daha solgun ve hastaymış havasına bürünecektir. Dudakların pembeliği ve sağlıklı görünmesi, sizlerin de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kimyasalların vermiş olduğu nemlilik geçicidir ve dudak bakımını sadece anlık olarak canlı gösterirler. Fakat evde sıkça yapacağınız bakım doğrultusunda, beslenecek ve daha kalın görünecektir. Kalın ve bakımlı dudaklar da her kişinin istediği bir oluşumdur. Dudakların sıkça ıslak kalması, soğuk hava yara ve uçuklara bunun yanında aşırı yanmalara neden olur. Tedavisi oldukça kolaydır ve evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar dudakları ıslak bırakmamanız gerekiyor. Hemen herkesin ortak sorunlarından biri olan dudak çatlaması oldukça can sıkıcı durumlara yol açar. Maskeler sadece yüz için değil, vücudun her yeri için geçerlidir. Dudak maskeleri de bunlardan biridir. Bakımlı kadınların özellikle doğal görünümlü güzellerden olmak istedikleri bilinir. Bu da doğal bakım ve vücudun temek ihtiyaçlarının karşılanması sürecinde zamanla oturur. Doğru yapılan bakım, her zaman istenilen sonuca götürecektir. Dudaklar karşıdaki insanın görsel olarak en çok dikkat ettikleri bölgelerdir. Gerekli bakımı yaparak daha sağlıklı ve dolgun dudaklara kavuşmak mümkündür.

Dudak Çatlaması

Çok çabuk kuruyan dudaklar için 1 tatlı kaşığı bal, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 5 damla greyfurt suyunu karıştıralım. Bu karışımı dudaklarımıza sürelim ve 5 dakika boyunca peeling yapalım. Bu karışım dudaklarınızın çabuk kurumamasını sağlayarak nemli kalmasını destekleyecektir. Genel dudak bakımını yaparken dolgun doğal dudakları yine doğal maskelerle sağlamak mümkündür. 1 tatlı kaşığı bal ve 3 damla zeytinyağını karıştıralım. Yine aynı şekilde dudaklara peeling yaparak yedirelim. Bu uygulamayı her zaman yapabilir ve dudaklarınızı renklendirebilirsiniz. Canlı dudaklara sürülen ruj daha dolgun olarak sizlere geri dönecektir. Diş fırçası yardımıyla uyguladığınız zaman daha belirgin olacak ve kuruluğun yaratmış olduğu çizgiler kendiliğinden yok olacaktır. Özel bir yere davetliyseniz ve koyu renk sürecekseniz, dudaklarınızın kesinlikle çok iyi nemlendirilmiş olması gerekiyor. Aksi taktirde rujunuz derin çizgiler içinde kalarak kötü bir görünüm sergileyecek ve yapmış olduğunuz makyajın hiçbir özelliği kalmayacaktır. Bunun için genel bir bakım maskesini hemen öncesinde kullanarak dolgun görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacımız olan yarım salatalık, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt olacaktır. Salatalığın kabuğunu soyalım ve blendırda suyunu çıkaralım. İçine bal ve yoğurdu ekleyerek iyice karıştıralım. Elde etmiş olduğumuz karışımı dudaklara iyice sürelim. Sürdükten 15 dakika sonra suyun yardımıyla çıkaralım. Dudaklarımızın nemlenmesini ve pürüzsüz görünmesini sağlayacak olan mükemmel bir bakım maskesidir.

Dudakların pürüzsüz görünmesi sizlerin daha bakımlı olduğunun bir göstergesi olacaktır. Rujunuzu sürerken hissettiğiniz pürüzlük etkisini kaybederek daha kaygan bir zemin hazırlayarak dolgun dudaklara yer açacaktır. Evde yapacağınız mucize bakım maskeleri bunlarla sınırlı kalmıyor. 1 adet domatesi blendırdan geçirelim ve suyunu çıkaralım. Üzerine bal ve yoğurdu koyarak iyice karıştıralım. Bu karışımı dudaklarımıza iyice yedirelim ve 15 dakika bekledikten sonra yıkayalım. Daha sonra süreceğiniz rujla dudaklarınız harikalar yaratacaktır. Bütün bu malzemeler evde kolayca kullanabileceğiniz ve kendinizi yormadan yapabileceğiniz maske karışımlarını oluşturacaktır. Güzellik bir bütün olduğu için ve yüzümüz bakımı yansıttığı için dudaklar baş rollerde oynamaktadır. Kadınlar bilirler ki, özellikle makyaj yaparken dudaklardan gelen pütürlü görünüm can sıkıcı olmaktadır. Yüz güzelliğin bir bütünüdür ve ayrı düşünülemez. Dudakların nemini kazanması için özellikle kış aylarında gerekli özeni görmesi gerekiyor. Aksi taktirde sağlıksız bir makyajın getirdiği başarısız sonuçlara maruz kalmak kaçınılmaz olacaktır. Makyaj da kadınların güzel uzuvların ortaya çıkaran mecburiyettir. Özellikle özel gün ve gece makyajlarının başarısızlığı güven sorunu yaratarak kadınlar arasında tedirgin duruşlara sebebiyet verir. Dudakların ölü derilerden temizlenmesi ve arınması için sağlıklı bakım maskeleri yapmak gerekiyor. Dudaklarınız tahriş olmadığı için soğuk kış aylarında koruma sağlayarak yanmalara sebebiyet vermeyecektir. Bu işlemlerin ardından doğru nemlendiricilerle destekleyerek pürüzsüz, dolgun ve sağlıklı görünen dudaklara kavuşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git