Anasayfa » Sağlık » Dondurma Alerjisi

Dondurma Alerjisi

Havaların ısınması ve yazın yavaş yavaş kendini göstermesiyle birlikte çocukların en çok tükettiği yiyeceklerin başında dondurma geliyor. Dondurma birçok çocuğun vazgeçemeyeceği bir tutku gerçekten. Peki ya alerjik rahatsızlıkları olan çocuklar? Onlar dondurmayı ne sıklıkla yemeli? Hangi tür dondurmalar tercih edilmeli?

Alerjik çocukların bu yiyeceği daha dikkatli bir şekilde tüketmesi bir gereklilik. Çünkü sağlıklı çocuklara oranla, alerjik rahatsızlıkları bulunan çocuklar çok daha kolay bir şekilde solunum yolları hastalıklarına yakalanabiliyorlar. Ayrıca bu enfeksiyonları daha uzun ve zor bir şekilde atlatıyorlar. Üst solunum enfeksiyonları ile mücadele eden bağışıklık sistemi hücreleri, savunma mekanizmasını oluşturuyor. Soğukta nasıl eller morarıp büzüşüyorsa aynı durum boğaz için de geçerli. Soğuyan boğazda kan damarları büzüşüyor ve kan yolu ile hareket eden savunma hücreleri buraya daha az ulaşıyor. Zaten alerjik durumu olan çocuklarda, üstüne bir de bu durum oluşunca iyileşmek vücut için hayli zaman alıyor.

Dondurma Alerjisi

Bütün bunların ışığında söylenmesi gereken şey, dondurmanın yutulmadan önce ağızda eritilerek yenmesi seçeneği. Ayrıca ısırarak değil de yalayarak yemekte bir çözüm olabilir. Yoğun alerji yaşayan ve sık hastalanan çocukların ise enfeksiyon dönemi bitmeden ve okullar kapanmadan kesinlikle dondurma yememesi gerekiyor. Anne ve babalar bu noktada çok dikkatli olmalı. Yine alerjik çocukların çikolatalı ve kakaolu dondurmalardan uzak durması gerekiyor. Çünkü kafein resmen zehir yerine geçen bir madde. Mide asit salgısını artırıyor ve mideyi saran kasların gevşemesine neden oluyor. Kola ve buzlu kahvede bol miktarda bulunan kafein, en büyük gizli tehlike olarakta çikolatada yer alıyor.  Ayrıca alerjik astımı olan birçok çocukta reflü hastalığı da mevcut. Bu durumda yaşanabilecek süt hassasiyetine karşı da en iyisi dondurmada tercihi meyveli olanlardan yana kullanmak.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git