Anasayfa » Sağlık » Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Domates öncelikle gençlik iksiridir ve faydaları saymakla bitmez. İçeriğindeki likopen sayesinde hücreleri yenileme özelliği vardır. Zamana yenik düşmemek için domatesi sık sık tüketmeniz gerekiyor. Domates güzelliğin yanında sağlık deposu görevini de görmektedir. Oldukça lezzetli olan domates, mutfağımızın ve sofraların ayrılmaz bir parçasıdır. Domatesin içinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum ve antioksidanlar bulunmaktadır. Yaşlanmaya karşı savaşan domates, zamana yenik düşmenizi engelleyecektir. Yılların derin izlerini cildinize yansıtmamak için bol bol domates yemelisiniz. Özellikle zeytinyağı ile tüketildiğinde etkisini daha fazla gösterecektir. Cildinizi olumsuz dış faktörlere karşı koruyarak, özellikle güneş ışınlara karşı mücadele vermenizde yardımcı olacaktır. Güneş ışınlarına karşı şikayetçiyseniz, domatesi düzenli olarak cildinize sürmeli sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.Grip gibi hastalıkların iyileşmesi için destek verecektir.Domates vücudumuzda biriken zehrin dışarıya atılması sağlar. Damar sertliği oluşumunu engelleyerek, elimizin altındaki şifa kaynağı olmaya devam eder. Lezzeti mükemmel olan domates her derde devadır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Ayrıca mide ve bağırsak düzenleyici etkisi vardır.

Domates

Domates likopen içerdiği için güçlü bir antioksidandır ve kan damarlarını koruyucu önlem alır. Domates mükemmel kırmızı bitkiler arasında yerini alır. Vücudumuzu sadece içten değil, dışarıdan da temizleyip güzelleştiren bir sebzedir. Bir çok bayanın güzellik maskeleri tariflerinde başlıca rol oynayan domates, sivilceleri yok etmek konusunda uzmandır. Doğa harikasıdır ve özellikle kabuklarını cildinize sürdüğünüz zaman siyah noktaları yok edecektir. Bol çeşitli vitaminleriyle vücudunuzu içten ve dıştan besleyen, sağlıklı minerallerini insanlığa adamıştır. Domates aynı zamanda hazmı kolaylaştırır ve yemeklerin yanında mutlaka tüketilmesi gerekir. Domatesin çekirdekleri mide ağrılarına çok iyi gelerek, sindirim sistemini harekete geçirecektir. Domates kırmızı şifalık olarak bol bol tüketilmelidir. Suyunun da içilmesi halinde kan yapıcı özelliği vardır. Zengin antioksidan içeriği sayesinde kanser gibi hastalıkları azaltıcı etkisi vardır. Vücuda girmesini engelleyerek, takviye görevi görecektir.

Domatesi kahvaltılarda, öğle akşam yemeklerinde, salatalarda bol bol tüketmek gerekiyor. Eğer mümkünse organik domatesi tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü kimyasallardan arındırılmış olarak yetiştirilen domates, faydasını daha kısa sürede gösterecektir. Yıllara meydan okumak için içten ve dıştan vücudunuzu beslemeniz çok önemlidir. Domates mutfağınızın baş köşesinde olan, her yemeğe lezzetini veren şifalıktır. Hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunur, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu etkisi vardır. Akdeniz Bölgesinde yaygın olan domates tüketimi, özellikle bayanların cildinde parlayarak faydasını göstermektedir. Sadece günde 1 adet domates yiyerek, hastalıklara karşı mücadele verebilir, güzelliğinizi koruyabilirsiniz. Güzelliğinize, bakımınıza, cildinize ve sağlığınıza domatesin bu kadar faydalı olmasına şaşırılmamalıdır. Kırmızı lezzetler arasında en gözde olan ve her daim hayatımızda olması gereken muhteşem iksir hayatınıza güzellik kazandıracaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git