Anasayfa » Sağlık » Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Genel olarak yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte bayanlar kilolarına çok daha fazla dikkat etmeye başlar. Bayanların bu dönem dönem yaptıkları diyetler işe yarasa da asıl yapılması gereken doğru beslenme alışkanlıklarının oluşturulmasıdır. Doğru beslenmeyi bilen birey fazla kilolarla uğraşmak zorunda kalmayacaktır ve diyetlerle vücudunu yormayacaktır. Şok diyetlerin sakıncaları çok fazladır ve kesinlikle önerilmemektedir.

Diyet yapmaya başlayan insanlar diyeti aç kalmak olarak algılayabilir. Bu son derece yanlıştır. Öncelikle kilo vermenize yardımcı olsa da daha sonra bu verdiğiniz kiloları hızlıca almanız mümkündür. Ayrıca daha da önemlisi vücudumuz dirençten düşecektir ve hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Doğru beslenme alışkanlıklarını benimsemediğimiz ve aç kalarak zayıflamaya çalıştığımız sürece vücuttan yağ değil kas kaybederiz. Bu da güçsüzleşmemize sebep olacağı gibi daha farklı etkileri de vardır. Kaslarımız biz hiç hareket etmesek bile enerji harcamaktadır ve kalori yakmaktadır. Bu sebeple kaslarımız ne kadar çoksa o kadar rahat kilo veririz. Diyet yaparken spor da yapmak bu yüzden gerekmektedir.

Doğru Beslenme

Doğru beslenme de en önemli noktalardan biri de sabah kahvaltısıdır. Büyük küçük her yaştan insan özellikle uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltısını yapmalıdır. Kahvaltı gün boyu daha az acıkmaya yardımcı olmaktadır. Kahvaltı yapmanın yararları saymakla bitmemektedir. Burada birkaçından bahsedecek olursak kahvaltı yaparak işe giden insanlar iş yerinde daha dinç olurlar. Kahvaltı yapan insanlar kendilerini daha mutlu ve sağlıklı hissederler.

Doğru beslenme alışkanlıklarında en önemli noktalardan biri de vücudun ihtiyacı olan suyu almasını sağlamaktır. Vücut gerekli olan suyu aldığında daha dinç olması sağlanacaktır. Ayrıca su cilde de çok iyi gelmektedir. Sağlıklı olmak için çok bilinen ancak çok az dikkat edilen en önemli hususlardan biri de sigara ve alkol kullanımının sonlandırılmasıdır. Vücudumuz için zararları kanıtlanmış bu maddeleri kullanmanın bir mantığı bulunmamaktadır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git