Anasayfa » Sağlık » Diş İpi Kullanmanın Önemi

Diş İpi Kullanmanın Önemi

Vücudumuzdaki bütün organlarımızın bir önemi vardır. Dişlerimizde bunlardan biridir. Aldığımız besinlerin öğütülmesi için dişlerimiz büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda seslerin ağzımızdan düzgün şekilde çıkmasını da sağlar. Gülüşümüzle birlikte yüzümüzde estetik bir görüntü için de dişlerimize iyi bakmamız gerekmektedir.

Dişlerimizin bakımını için sadece diş fırça ve macunu yetmez. Aynı zamanda diş ipi de kullanmamız gerekmektedir. Diş fırçaları; dişlerin aralarına giren yemek kalıntılarının giderilmesinde fazla etkili olmamaktadır. Bu nedenle de dişlerde tartar ve çürümelere yol açmaktadır. Tarta ve çürümeleri engellemek için fırçalamadan sonra mutlaka diş ipinin de kullanılması gerekmektedir. Dişlerimiz sıkışık olduğundan dolayı araları ancak diş ipiyle temizlenebilir.

Diş İpi

Diş ipi iki elimizin baş ve işaret parmakları yardımıyla tutulur ve belirli bir miktar kopartılarak dişlerin nazikçe temizlenmesi sağlanır. İki diş arasına sokmuş olduğumuz diş ipini temizleme bitiminde nazikçe yukarı doğru çekerek çıkartabiliriz. Bu şekliyle bütün dişlerimize uygularız. Bu uygulama en fazla 10-15 dakikamızı alır. Diş sağlığımız için bu süreyi ayırmalıyız.

Diş ipleri farklı tatlarda olabilmektedir. En çok tercih edilen tat naneli tattır. Ağızda bir ferahlık hissi uyandırır.

Çocuklarımızda nasıl ki diş fırçalamanın gerekliliğini ve önemini öğretiyorsak erken yaşta diş ipi kullanımının önemini de öğretmemiz gerekir. Diş ipinin kullanımı kolay olmadığı içinde öğrenene kadar çocuğumuz yanında yardım etmek üzere bulunmalıyız.
Kısacası diş fırçası ve macunu yanında diş ipine de erken yaşta alışan çocuklar ileriki yaşlarda daha sağlıklı dişlere sahip olacaklardır. Sadece erken yaşta değil yetişkinlerin de bu konuda duyarlı olması ve diş ipi kullanmaya kendilerini alıştırmaları gerekir.

Unutulmamalıdır ki; ister çocuk, ister yetişkin olalım hayatımız boyunca ihtiyaç duyacağımız en önemli şeylerden biri sağlıklı dişlerimiz ve onları gönül rahatlığı ile gösterebileceğimiz gülümsememizdir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git