Anasayfa » Genel » CV Nedir? CV Nasıl Hazırlanır? CV Örnekleri

CV Nedir? CV Nasıl Hazırlanır? CV Örnekleri

İngilizceden dilimize geçen Curriculum Vitae (CV) “özgeçmiş” anlamına gelmektedir.  Bu kelimelerin baş harfleri alınarak “CV” olarak kullanılmaktadır. Özgeçmiş, kişinin yeteneklerini, deneyimlerini, eğitim durumunu ve iş tecrübelerini vb. gibi bilgilerin özetlerinden oluşur. Özgeçmişin içeriği kısa ve net bilgiler içermelidir.

Genellikle iş görüşmeleri için hazırlanır. İş görüşmesi yapmadan önce aday tarafından CV doldurularak, ön mektupla iş verene sunulur. Aslında özgeçmişin temel amacı, kişinin işe uygunluğunu, karakteristik özelliklerini, geçmişte ki başarılarını ve deneyimlerini özetleyerek işverene sunmasıdır. Özgeçmiş yer alan bilgiler ne kadar kuvvetliyse, işe girmek o kadar kolaylaşır.

Özgeçmiş, İşlevsel özgeçmiş ve Zaman Sıralı Özgeçmiş olarak iki şekilde hazırlanabilir.
Zaman sıralı yazılan özgeçmişte, eğitim ve iş en sondan başlanarak, bir anlamda günümüzden geçmişe doğru gidilerek yazılır.

İşlevsel özgeçmişte ise yapılanların (iş hayatı, tecrübeler, kişinin donanımsal özellikleri vs.) gruplandırılmasıdır. İstenildiği takdirde kişi, bu grupları sıralı bir şekilde yazabilir.

CV Örnekleri:

CV Örnekleri

CV Örnekleri

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git