Anasayfa » Spor » Curling Nasıl Oynanır

Curling Nasıl Oynanır

Türkiye’de fazla bilinen bir spor dalı olmamakla birlikte Curling, özellikle Amerika, Kanada, İngiltere, İsviçre ve İskoçya gibi Kuzey ülkelerinde oldukça yaygın olarak yapılan bir spordur. Buz üzerinde yapılan bu sporun, Kuzey ülkelerinde, Türkiye’de futbol, basketbol ve voleybolda olduğu gibi çeşitli turnuvaları yapılmaktadır. Rağbeti oldukça fazla olan Curling, takım halinde oynanan ve 10 raunddan oluşan bir oyundur.

Maksimum 20 kilo ağırlığındaki taşın, buz üzerinde kaydırılması ile oynanan bu oyunda taşlar, disk şeklinde hedefe ulaştırılmaya çalışılır. Taşı hedefe ulaştırmaya çalışırken, rakip takımın taşını engellemeye yönelik adımlar da yapılmaktadır. Her spor turnuvasında olduğu gibi, Curling turnuvalarında da, en çok puanı alan takım, kazanmış sayılmaktadır. Curling sporunun yapıldığı pistler, buz üzerinde olduğundan, sporcuların çeşitli özel kostümleri bulunmaktadır.   Bu kıyafetlerde kişiye özel bir çift ayakkabı ve eldiven kullanılmaktadır. Kostüm olarak da her takımın farklı formaları bulunmaktadır, oyuncular kendi takımlarının formalarını giyerek piste çıkarlar.

Curling

Curling turnuvalarında ilk taşı atacak takım, kura yolu ile belirlenmektedir. 73 dakikalık süre içerisinde taşları hedefe ulaştırmaya çalışan takımlar, genellikle hakem eşliğinde yarışır. Hakemin olmadığı müsabakalarda, hedefe rakibin taşından daha yakında duran taşlar için her takıma 1’er puan verilmektedir. İskoçya’da yapılan Dünya Curling Turnuvaları sayesinde bu spor, Türkiye’de ve dünyada daha hızlı yayılmaya başlamıştır. Oldukça eğlenceli ve aktif bir spor olan curling’i öğrenmek, sandığınız kadar da zor olmayacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git