Anasayfa » Eğitim » Çocuk Neden Ödev Yapmak İstemez

Çocuk Neden Ödev Yapmak İstemez

Eğitim öğretimde başarının sağlanmasında en önemli öğelerden birisi ödevlerdir. Ödevler çocuklara okulda öğrenilen bilgileri tekrar etmeleri amacıyla verilen okul dışı etkinliklerdir. Ev ödevi çocuğu okul dışında da ders çalışmaya güdülemektedir. Ev ödevleri çocuğa disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmaktadır. Başarılı olan öğrencilerin ortak özelliklerinden birisi de ödevlerini sadık bir şekilde yapan öğrenciler olmasıdır.

Son günlerde öğrencilerde ciddi bir ödev yapmama alışkanlığı oturdu. Bu durumun birçok sebebi vardır. Bir eğitimci olarak bu sebepleri siz değerli okurlarıma anlatmak istedim. Belki bu sebepleri ortadan kaldırıp çocuğunuzun ödev yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocukların ödev yapmak istememe nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Ödev Yapmak

1- Ödev öğrencinin seviyesinin üstünde bir ödevse öğrenci ödevi yapmak istemeyebilir. Çünkü öğrenci bu işi severek yapmayacaktır. Konuyu bilmediği anlamadığı için birçok soruyu cevaplandıramayacaktır. Bu durumda çocuğun ödev yapma güdüsünü olumsuz etkileyecektir.

2- Çocuk ödevleri tek başına yapıyorsa ödevden kısa bir süre sonra sıkılacaktır. Bu yüzden çocuklarınızın hepsinin ödevlerini aynı anda yapmasını sağlayın. Evde yarım saat kitap okuyamazsınız. Fakat bir kütüphaneye girdiğinizde 2 saat kitap okuyabilirsiniz. Bunun temel nedeni diğer kitap okuyan kişiler sizi olumlu etkiler. Kitap okumaya güdüler. Çocuğunuz ödev yaparken mutlaka sıkılmasını engellemelisiniz.

3- Çocuğunuz ödevi tek başına yapıyorsa mutlaka başında olmalısınız. Tek başına yapılan ödevler genelde kısa sürecektir.

4- Öğretmen ev ödevlerini kontrol etmiyorsa çocuk ödev yapmak istemeyecektir. Öğretmen nasıl olsa kontrol etmiyor düşüncesi ile ödevler yapılmayacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git