Anasayfa » Sağlık » Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın Faydaları

Çikolata yenildiği zaman mutluluk ve keyif veren yiyeceklerden biridir. Yapılan araştırmalara göre çikolata yüksek oranda içerdiği antioksidan sebebiyle bağırsak kanserine karşı koruyucu önlem alıyor. Kalsiyum açısından da zengin olan çikolata kemikleri güçlendiriyor. Çikolata geleneksel olarak kabuk görmüş, özellikle kadınlar üzerinde mutluluk hormonu salgılayan endorfin barındırmaktadır. Uzmanların çikolata üzerine yaptığı araştırmalar sonucu, fiziksel ve psikolojik açıdan olumlu etkilerini kanıtlanmışlardır. Yüksek tansiyonu düşüren özelliğe sahiptir. Her gün az miktarda tüketilen çikolatanın enerji verdiği, depresyona karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. Çikolata yaşlanmayı önlüyor, göz bozukluklarına iyi geliyor ve kalp krizi riskini en aza indiriyor. Özellikle siyah çikolata dan her gün bir dilim tüketmek sağlık açısından faydalı olacaktır. Kakao nun beynin işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesini sağlıyor. Hafızayı güçlendirerek, zihinsel yorgunluğu tedavi ediyor. Özellikle yaşlı kişilere sıcak çikolata içilmesi tavsiye edilmektedir. Çikolata kendinizi mutsuz ve yalnız hissettiğinizde, ilk destek aldığınız yiyeceklerden biridir. Beyaz, siyah ve kahverengi çikolatalar, görsel olarak da insanı mutlu etmeye yetiyor. Vücudumuza aldığımız kimyasallar sonucu serbest radikaller açığa çıkar ve hücreleri yıkıma uğratırlar. Çikolata zararlı enzimleri etkisiz hale getiren enzimleri barındırmaktadır. Çikolata mayalandırılmış ve kavrulmuş kakao çekirdeklerinden üretilmektedir. Dünya’ nın en sevilen yiyeceklerinden biri olma özelliğine sahiptir. Tropik kakao ağacının çekirdek adı verilen tohumlarından üretilir. Geçmişten günümüze ismi bile mutluluk veren egzotik ve gizemli bir özelliğe sahiptir. Büyük küçük herkesin severek yediği çikolatanın, sağlık açısından da faydaları vardır. Tabi ki doğru ve güvendiğiniz bir çikolata markası olması gerekmektedir. Gerçek çikolata her zaman için sağlıklı olacaktır. Gerçek çikolata tamamen kakao yağından yapılmış çikolatadır. Fındık, fıstık, badem ve bol çeşitli olan çikolata tüketildiği andan itibaren mutluluk hormonlarını açığa çıkarmaktadır. Gerçek çikolata sadece mutluluk vermekle kalmayıp, pek çok hatalığa da önlem almış olmaktadır.

Günde tüketeceğiniz bir adet çikolatayla kalp damar riskinizi aza indirmiş olacaksınız. Bu konuda uzman olan bitter çikolatadır. Yüksek tansiyona sahip olan kişilerin günde sadece 1 miktar yedikleri çikolatayla tansiyonlarını düşürdükleri gözlemlenmiştir. Geçmişten günümüze kalıcı bir değer olan çikolata Hükümdarların altın kadehlerde konuklarına sundukları harika bir ikramdır. Lezzeti baş döndüren çikolata, bol kalori içermektedir. Bu nedenle diyet yapan kişilerin çok fazla tüketmemesi önerilmektedir. Çikolata dünden bu güne keyif artırıcı etkisi bilinen tek yiyecektir. Çikolatayı çok fazla aşırıya kaçmadan kararında tüketerek, sağlığınızı da korumuş olursunuz. Normalinden daha fazla tüketildiği zaman sivilce oluşumu ve kilo problemleri açığa çıkar. Özellikle sivilcelerinden şikayet için çikolata yememeleri önerilir. İçerdiği yağ bakımından tetikleyici olmaktadır. Kahvenin yanında harika bir ikramlık olan, neşemize neşe katan çikolata tüm Dünya’ da vazgeçilmezler listesinde ilk sıradadır. Çikolatanın içinde bulunan uyarıcı etkisiyle kişilerin gündelik hayatına daha zinde devam etmelerini sağlıyor. Tatlı ihtiyacını fazlasıyla karşılayan çikolata, kan şekerini de dengeliyor. Özellikle şeker hastalarının günde bir kare yedikleri bitter çikolatayla, tatlı krizini yendiklerini bilinmektedir.

Çikolata

Çikolata her yaşta insan için çok sevilen, vazgeçilmez bir lezzet. Çoğu kez, fazla tüketiminden dolayı bir takım sağlık sorunları bile yaratıyor. Gerektiği miktarda yendiği takdirde ise, çikolatanın birçok faydası var. Kalp ve kanser hastalıklarıyla mücadele özelliğine sahip çikolata, cilt ve kemikler için de çok faydalı. Yapılan araştırmalara göre; kakao, yeşil çaya göre, üç kat fazla antioksidan madde içeriyor ve antioksidan içeriği sayesinde çikolata, kansere karşı savaş verebiliyor. Kalsiyum açısından zengin olduğu için de, kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Ruh sağlığına da iyi geldiği bilinen çikolata, kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfin hormonunun salgılanmasında da etkili. Ayrıca stresle mücadelede gerekli olan potasyum da çikolatada mevcut… Uyarıcı görevi de var.  Güçlü dişler için önemli olan florid de içeren çikolata, demirin vücutta absorbe edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede cilt, damarlar ve dokular için de yarar sağlamış oluyor. Diş sağlığı açısından, diğer tatlılarla kıyaslanırsa, zararsız olması bir yana, diş minelerini koruyucu mineraller içermesi bakımından faydalı bile.

Her gün az miktarda çikolata yemek, kanda pıhtılaşmayı önlüyor. Ani kalp krizlerinin önüne geçmesi bakımından bu işlevi de çok önemli. Kişiye enerji verirken, kan şekerini hızlı yükseltmeyen çikolata, çinko da içerdiğinden, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Ayrıca kahveye oranla da daha az kafein içeriyor. Doymuş yağ içerse de, kandaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olmuyor.

Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre her gün az miktarda tüketilen çikolatanın kan pıhtılaşmasına engel olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bol miktarda demir ve çinko barındırıyor. Özellikle Türkiye’ de çikolatanın tatlı yiyelim ve konuşalım tabiriyle, misafirperverliğini gösteriyor. Gezmeye giderken alınan çikolata da, gidilen yere saygı belirtisi oluyor. Harika bir hediye anlamına da gelen çikolata, manen de huzur veriyor. 1720 yılında Hollandalı bir gezgin çok yaşamanın sırrını çikolataya bağlamıştır. Çikolata yiyenin hayat bulduğunu, mutlu ve huzurlu olduğunu, enerjisinin açığa çıkmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Bazı kişilerde ciddi anlamda çikolata aşkı görülür. Her gün yemeden duramayan, çikolata yediği zaman daha verimli olduğunu hisseden kişiler vardır. Çikolatanın hoş kokusu ve enfes tadı insanlarda iyimserliği artırmaktadır. Bilim adamları mutlu olan insanların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu kanıtlanmıştır. Çikolata tat ve kalite açısından hayır denilemeyecek tek lezzettir. Çikolata sevmeyen hemen hemen yoktur. Tüm Dünya’ da en çok tüketilen tatlar arasında mutluluk dağıtmaya devam etmektedir. Çikolata yiyen kişilerin hayata daha mutlu baktıkları belirtilmiştir. Sağlığınızı korumak için harika bir lezzet olan çikolatadan faydalanabilirsiniz. İçerdiği antioksidanlar sağlığınızı korurken, kendinizi daha genç hissetmenize neden olacaktır. Psikolojik açıdan da toparlayıcı olan çikolata, ruhsal ve bedensel krizlerin önlenmesinde büyük ölçüde etkilidir. Çikolatayı sevdiklerinize sunabilir, tatlı anları yaşayıp sohbetlerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git