Anasayfa » Sağlık » Çikolata Kisti Nedir

Çikolata Kisti Nedir

Çikolata kisti, rahim içini kaplayan endometrium olarak tanımlanan zar katmanının yumurtalıklara yerleşmesi ve her adet zamanında kanayarak kistte dönüşmesi nedeni ile ortaya çıkar. Oluşan kistlerin içi çikolata formunda koyu renkte bir sıvı ile dolar ve bu kistlere çikolata kisti adı verilir. Özellikle bulundukları çevrede yapışıklıklara neden olurlar. Çikolata kisti görülen hastaların genel olarak doktora başvurma nedenleri, ağrılı adet, cinsel birliktelik anında ağrı ve aşırı adet kanamaları gibi şikayetlerdir. Bazı durumlarda ise çikolata kisti hiçbir belirti vermeyebilir.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Çikolata kistinde en bilindik belirtilerden bir tanesi adet döneminin aşırı ağrılı geçmesidir. Aynı zamanda cinsel beraberlik anında vajinal bölge haricinde karında bir ağrı söz konusu olabilir. Kısaca belirtileri sıralamak gerekirse;

  • Kısırlık
  • Kahverengi akıntı
  • Adet bozuklukları
  • Cinsel birliktelik anında ağrı

Çikolata Kisti

Çikolata kisti daha çok kimlerde görülür?

Çikolata kisti için belirli bir yaş aralığı söz konusu değildir. Adet dönemine ulaşmış kadınlarda her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Endometriozis yani çikolata kisti bir kısırlık nedenidir. Ancak kistte rağmen gebelik oluşmuş ise, gebelik devam ettiği sürece kistte herhangi bir büyüme olmaz. Ancak kist için bir ufalma da söz konusu değildir.

Çikolata kistinde tanı

Çikolata kisti üreme döneminde çok fazla rastlanan ve kanser riski taşımayan over kistlerinden bir tanesidir. Bu kistlerde tanı ultrason yardımı ile konulmaktadır. Ayrıca bazı kan testlerine de tanı koyabilmek için ihtiyaç duyulabilir.

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Çikolata kistinde en bilindik tedavi yöntemi cerrahidir. Ayrıca laparoskopi de teşhis ve tedavi amacı ile kullanılan bir yöntemdir. Fakat bazı sağlık kuruluşları cerrahi ve laparoskopi yönteminden önce ilaç tedavisi uygulayabilmektedir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git