Anasayfa » Sağlık » Boyun Fıtığı Felç Yapabilir mi?

Boyun Fıtığı Felç Yapabilir mi?

Beli veya boynu ağrımayan kişi yoktur. Ağrımıyor diyen kişi varsa, o anormaldir. Boyun ağrısının nedenleri ille de fıtık değildir. Fibromiyalji ya da başka rahatsızlıklar da boyun ağrısına neden olabilir. Ayrıca bir takım psikolojik stresler vardır, ancak kişi çok istisnai durumlar dışında felç olmaz. Boyun fıtığı, beyin ve sinir cerrahisinde sık sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Boyun ağrıları ise günlük yaşamda sık rastlanan bir durumdur, ancak her boyun ağrısı için kişinin kendine fıtık teşhisi koyması doğru olmayacaktır.

Boynumuzdaki  diskleri bir amortisöre benzetecek olursak, bazen ters bir hareket yaptığımızda bu diskler kötü bir hale gelebilir. Bu durum, sağ tarafta olursa sağ kola, sol tarafta olursa sol kola ağrı yapar. Bu, ameliyat edilmesi gereken bir durumdur. Yani, diskin dışarı kayması ya da ortadan basıldığında omurilikte miyopati denilen geriye dönüşü olmayan bir bozukluğa neden olabilir. İşte bu ileride felç yapabilir ancak kimse, birden bire felç olmaz.

Boyun Fıtığı

Kişinin bir kaza geçirmesi durumunda, boyundaki diskler hızla öne fırlayabilir, ki bu da istisnai bir durumdur. Bu durumda kişi felç olabilir. Ancak bu, kazanın getirdiği bir şeydir. Ancak bunun, bahsedilen boyun fıtığı durumuyla hiç alakası yoktur. Bazı kadınlar ilerleyen yaşlarda, boyun bölgesinde bir şişlik ya da bir çıkıntıdan rahatsız olup korkabilir. Ancak bu fizyolojik bir durumdur. Yaş ilerledikçe ön adaleler, pektoraller uzar, diğerleri zayıflar. O nedenle kişinin fizyolojik yapısı değişir ve boyun bölgesinde bir çıkıntı oluşabilir. Aslında bu, normal bir durumdur.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git