Anasayfa » Güzellik » Botoks ile Hangi Estetiksel Kusurlar Düzeltilebilir

Botoks ile Hangi Estetiksel Kusurlar Düzeltilebilir

Botoks, fabrika ortamında uzmanlar tarafından üretilen bir ilaçtır. Botoksun basitçe tanımına; kasların çalışmasını engelleyen kimyasal ürün diyebiliriz. Estetik alanda kullanılması ise tamamen tesadüf eseri olmuştur. Şaşılık tedavisi sırasında kırışıklıkları açtığı fark edilince botoks kırışıklık tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kaş çatma çizgileri, alın çizgileri ve göz çevresinde kullanılmaya başlayan botoks vücudun diğer bölgelerde de başarıyla kullanılmaktadır. Mesela dudak üstüne inen dik çizgiler, boyun çizgileri ve yüz sarkmasında da yine başarıyla kullanılabilmektedir.

Botoksun tüm bu özellikleri şişirme değil kasları çalıştırmamasından dolayı  kaynaklanır. Çünkü kasları çalıştıramadığınız zaman kaşlarınızı çatamazsınız, alnınızı yeterince çalıştıramadığınız zaman kaldırıp kırıştıramazsın. Yine göz çevresi kaz ayakları fazla kastığımız için kırışır, bunu fazla yapmadığınızda ise bu özellikten kurtulursunuz, alt yüzde ise cildimizi aşağı çeken kasları durdurduğumuzda sarkmaya mani olabiliyoruz, boyun çizgileri keza öyle.

Botoks

Botoks kalıcı değil geçici bir yöntemdir. Yaklaşık 4-6 ay kadar süren etkisi, bu süreden sonra hızlıca etkisini yitireceğinden yaklaşık 6 ayın sonrasında tekrar edilmesi gerekir. Genellikle 1 seferde etkisi ortaya çıkar. Ama yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra yeterli etkisi var mı diye kontrol ederiz. Gerekirse eğer yeterli gelmediyse ve bir asimetri söz konusuysa bunları düzeltiriz. Aslında botoksun etkisinin geçici olması bir avantajdır. Çünkü herhangi bir yan etki gördüğümüzde hiç korkmamıza gerek olmaz. Bunun birkaç ay içerisinde gerileyeceğini biliriz. Botoks yüz sarkması tedavisi de son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Ancak burada vaka seçimi önemlidir. Yüzü zayıf olan kişilerde, yağlanması az, sarkması az kişilerde çok başarılıdır. Ama çok kilolu ve yüzü sarkmış kişilerde diğer yöntemlerin tercih edilmesi gerekir.

Botoks hakkında şu başlıklara da göz atabilirsiniz;

Botoks İle Göz Çevresi Dolgusu

Botoks Nasıl Uygulanır

Dudaklara Botox Uygulaması

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git