Anasayfa » Sağlık » Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Dünyanın her köşesinde yaşayabilen canlılar olan böceklerin ısırıkları ve sokmaları farklı durumlardır. Böcek ısırması durumunda, genellikle bölgeyi kaşımadan temiz bir şekilde sabunla yıkadıktan sonra üzeri kapatılmalıdır. Eğer vücudunuzda başka reaksiyonlar gösterirse, örneğin vücudunuz şişmeye başlarsa, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz, sizin için doğru olacaktır. Böcek ısırıkları, akrep sokmaları gibi zehirli olmadığından genellikle deride alerjik reaksiyon gibi durumlar gösterebilir.

Böcek ısırıklarının büyük bir bölümü, genellikle böceklerin ulaşabileceği, vücudun açık bölgelerinde olur. Genellikle yaz aylarında artan bu vakaların engellenmesi için, özellikle bahçeli mekanların mutlaka ilaçlanması gerekmektedir. Böcek ısırığı, vücudun diğer bölgelerinde de izler oluşmasına neden olabilir. Örneğin kolu böcek tarafından ısırılan birinin bacağı ya da belinde de benzer izler ortaya çıkabilir. Bu, derinin alerjik reaksiyon gösterdiğinin belirtisidir. Bu durum zamanla geçecektir, ancak kişinin tekrar böcek tarafından ısırılması tarafından aynı durum tekrarlayabilir.

Böcek Sokması

Böcek ısırıklarında evde yapılması gereken ilk adım, ısırılan bölgenin sabunlu suyla iyice temizlenmesi ve üzerinin kapatılmasıdır. Daha sonra böceğin olduğu bölgeden uzaklaşılmalıdır. Kişinin derisinde alerjik reaksiyonlar görülmezse, kişinin doktora görünmesi acil değildir. Ancak deride bir takım izler meydana gelirse, doktordan yardım alınmasında yarar var. Bu gibi durumlarda, daha önce böcek ısırması sonucu alerjik reaksiyon gösteren kişilerin, tekrar ısırılmaları durumunda acil tıbbi müdahale ile durumun ilerlemesini engellemeleri gerekmektedir.

Kişide alerjik reaksiyon varsa, konuşma ve solunum güçlüğü gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kişinin ateşi çıkabilir ya da boğazda şişme gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, mutlaka uzman bir doktorun hastayı görmesi yararlı olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git