Anasayfa » Sağlık » Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek taşı bir çok kişide görülebilen ve çok sancılı durumlara maruz bırakan rahatsızlıklardan biridir. Bazı gıdalar böbrek taşı oluşumunu destek verirler. Çiğ besinlerin tüketilmesi, tuzlu gıdalar gibi tetikleyici nedenler rahatsızlığın oluşmasına meydan verirler. Çevresel ve genetik faktörler, böbrek taşının oluşumuna destek verirler. Suyun önemini burada bir kere daha vurgulamak istiyoruz. Su böbrek taşının düşmesine yardımcı olan, taşları tutmayan hayati sıvıdır. Bulantı, geceleri sık sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, kusma gibi belirtiler veren böbrek taşı bir çok nedene bağlı olarak da varlığını gösterebilir. Böbrek taşını düşürmek için öncelikle bol su içmelisiniz. Bitkilerin yardımıyla böbrek taşlarını vücudunuzdan atabilirsiniz. Öncelikle doktorunuza başvurmalı, eğer kendiliğinden düşebilecek küçük taşlara sahipseniz, bitkilerin faydası olacaktır. 4 bardak suya 2 tutam mısır püskülü atın. Kaynatın ve karışımı süzün. Günde 3 kere birer çorba kaşığı için. İdrar yollarını çalıştıracak ve bu sayede taş ve kumlarınızı dökmenize yardımcı olacaktır. İdrar söktürücü olarak tabir edilen bitkiler, aktarlardan taze olarak alınmalıdır. 1 tatlı kaşığı kılıç otunu 4 su bardağı kaynayan suyun içine ekleyelim. 10 dakika bekletin ve karışımı süzün. Aynı şekilde günde defa birer çorba kaşığı için.

Böbrek taşları irili ufaklı olarak kendini belirgin eder. Bazı zamanlarda iri olan taşlar, kanamalara sebebiyet verebilir. İdrar torbasını tahriş eder ve daha çok sıkıntıya yol açar. Bitkileri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışıp, hareket etmelisiniz. Turp bu konuda oldukça yardımcı bitkilerden biridir. Yarım kilo turpu soğuk suyla yıkayalım. Kabuğunu soyup rendeleyelim. Ezelim ve çıkan suyu bir şişeye koyalım. Günde 1 çay bardağı içelim. Böbrek ağrısına sebep olan taşların düşmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ardıç meyveleri de bu konuda sık kullanılır. Böbrekleri daha fazla harekete geçirerek, böbreklerde bulunan bakterileri yok eder. Böbrekte bulunan taşların atıkları bir araya getirerek toplayan bakteri ve iltihaplar bulunur. Bu gibi durumları yok ederek tedavi eder. Ardıç böbreği temizleme görevini başarıyla getiren bitkilerden biridir. Karahindiba yaprağı da bu konuda tercih edilenler arasındadır. Dünya’ nın bir çok Ülkesinde böbrekleri hızlı çalıştırdığı bilinir ve kullanılır. Yaprakları henüz olgunlaşmışken kullanılması daha verimli sonuçları getirir. Böbrek taşları her zaman ağrı vermeyebilirler. Küçük ve büyüklüğüne göre değişim gösterir.

Böbrek Taşı

Böbrek taşlarının bazı durumlarda idrar yollarını tıkadıkları ve sancı verdiklerini biliriz. Tıkanan kanallar üst sistemin iltihaplanıp şişmesine sebep olurlar. İdrarda yanma, ağrı, sancı ve bulantı gibi durumlar doktorunuza mutlaka başvurmalısınız. Sık tuvalete çıkıp idrarını yapamama durumuyla karşılaşabilirsiniz. İdrar torbasını tıkayan taş, sancılı bir süreçten geçmenize sebebiyet verir. Düşemeyecek boyutta olan taşların kapalı olarak kırma operasyonuyla, açık taş ameliyatıyla son bulacağı söylenebilir. Fakat küçük taşlar ve kumlara bu çeşit operasyonlara gerek kalmadan vücuttan atılması mümkündür. Bol su için, egzersizlere devam edip, şifalı bitkilerden faydalanarak ağrılarınızı ve taşlarınıza son vermiş olabilirsiniz. Yediğiniz yiyeceklerin vereceği destek de oldukça fazladır. Kerevizin her derde deva olduğu bilinir. Bu konuda da sizlerden yardımını esirgemeyecektir. Kerevizi kaynatın ve suyunu süzün. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere taze suyunu 3 defa için. Karanfilin de kürü böbrek taşlarına iyi gelmektedir. Böbrek taşları, böbrek ağrılarını oldukça olumsuz etkiler. Başlıca tetikleyicilerden birdir. Böbreklerde oluşan taş, kum ve iltihap durumları tedavi edilmezse ciddi hastalıkları beraberinde getirir. Bol sıvı tüketin, egzersizlerini ihmal etmeyin, taşın boyutu çok büyük değilse ve sıvı gıdalarda sizi terk edecek gibiyse mutlaka bitkilerin desteğini alın.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git