Anasayfa » Bilgisayar » Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bilgisayar almadan önce hedefimizi ve amacımızı belirlemede fayda var. Yani aldığımız ürün ile ne yapacağız? İlk olarak amacımızı netleştirmeli, daha sonra da bu amaç için nasıl bir donanım ve yazılım gerekiyor ona karar vermeliyiz.

Bu konu ile alakalı olarak temel başlıklarımız şunlar olabilir:

  1. Gaming Bilgisayarları (Oyun Bilgisayarları)
  2. 3D – Animasyon – Grafik Tasarım Bilgisayarları
  3. Business Bilgisayarlar (Hafif, Pratik, Sunum Amaçlı Bilgisayarlar)
  4. Gündelik Bilgisayarlar (Sosyal Paylaşım Siteleri, Haber Siteleri vb. takibi için)

Bilgisayar

Yukarıdaki şıklara göre içinde bulunduğumuz alanı tespit ettikten sonrası kolaylaşıyor. Sonrası kendi önceliklerimize ve şartlarımıza bağlı… Yani ekonomik durumumuza, marka seçimize, dış görünüş estetiği vb.

Biz genel olarak yukarıda yazdığımız şıkları, kısaca açıklayalım:

  1. Gaming (Oyun) Bilgisayarları: Bu tür bilgisayarlarda öncelikli dikkat etmemiz gereken husus işlemci ve ekran kartı özellikleri. Bunun yanında ramimizin de etkisi büyük. Ayrıca hard disk olarak da ssd (solid state disk) kullanmak büyük avantaj sağlıyor.
  2. 3D – Animasyon – Grafik Tasarım Bilgisayarları: 3D ve grafik tasarım için kullanılan bilgisayarlarda özellikle ekran kartımızın paylaşımlı mı yoksa paylaşımsız mı olduğu önemlidir. Paylaşımsız ekran kartları performanslarına bakıldığında vakit açısından birkaç adım önde görünüyorlar. Ayrıca işlemci ve ram özellikleri de pratiklik ve hız açısından etkilidir.
  3. Business Bilgisayarlar (Hafif, Pratik, Sunum Amaçlı Bilgisayarlar): Taşıması kolay ve görünüş olarak zarif bir görüntü sunması istenilen bilgisayarlardır. Sunum programları kapasite olarak çok kapsamlı olmadığı için önceki iki şıktaki bilgisayarlar gibi yüksek özellikler beklenmez.
  4. Gündelik Bilgisayarlar (Sosyal Paylaşım Siteleri, Haber Siteleri vb. takibi için): Bu tür bilgisayarları genelde kütüphanelerde ve evlerde kullanırız. Tasarım veya donanım özellikleri olarak çok fazla bir beklentimiz olmayan ürünlerdir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git