Anasayfa » Sağlık » Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel ağrısı bir çok insanın sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir. Ağır kaldırma, kilo problemi, ani hareketler bel ağrısını tetikleyen başlıca unsurlardır. Toplumda bir çok kişinin yaşadığı sıkıntılar arasındadır ve gündelik hayatı sekteye uğratır. Sosyal yaşantınızı etkileyebilen olumsuz oluşumlardan olan bel ağrısının bir çok nedene bağlı olarak kişilerde oluştuğunu görebiliriz. Bel ağrısı farklı şekillerde tanımlanabilir. Bel kayması, kas spazmı, kireçlenme ve bel fıtığı gibi durumlarda kendisini gösterir. Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Bel ağrılarının tedavisi vardır. Öncelikle neye bağlı olarak ağrıdığını bularak çözüme yaklaşmış oluruz. En başarılı tedavi şekli, sebebinin ne olduğunun bilinmesidir. Öncelikle doktora danışıp muayenesi yapılmalıdır. Buna bağlı olarak da belirli ilaçlarla tedavi sürecine başlanmalıdır. Bel ağrısı vücudu fazla zorlama, aniden yapılan hareketler, aşırı yapılan ve yanlış egzersizler, vücudu yanlış kullanmak gibi hareketler bel ağrılarını da beraberinde getirecektir. Bel vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Çok dikkat edilmeli ve en ufak bir sinyalde hemen doktora başvurulmalıdır. Bel ağrısı çeşitli travmalara karşı da savunma gösteremeyerek, dokuların zedelenmesine neden olabilir. Kalıcı hasarlara yol açabilecek bu travmalar sonrasında tedavinin çok dikkatli yapılması gerekiyor. Ayrıca sinir sıkışması ve ileriki yaşlarda görülen ağrı, uyuşma ve topallamayı da beraberinde getirecektir. Omurlarda kayma ve vücut yapısındaki bozukluklarda şiddetli bel ağrılarını beraberinde getirir. Çalışma ortamlarında rahatsız oturulan koltuklar da bel ağrılarına yok açarlar.

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel ağrıları bacak çekmesi, omur sıkışması gibi belirtilerle kendisini gösterir. Bayanların çok yüksek topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta durmaları, duruş bozukluğuna bağlı bel ağrılarını beraberinde getirir. En önemli sebeplerden biri olan şişmanlık da, bel ağrısının yanı sıra bel fıtığına doğru ilerleme gösterir. Vücut yapısı aşırı kiloyu taşımayacağı için, bel kısmına ağırlık verecektir. Bu ağırlık da uzun süreli ağrılara sebep olacaktır. Kireçlenme ve kişinin kalsiyum açısından yetersiz kalması da bu durumu tetikler. Bel ağrısını tetikleyen başka bir faktörde duygusal durumla alakalıdır. Ani öfke veya üzüntü nün getirebileceği bel tutulması da aynı sonucu getirecektir. Hayatın olumsuz etkilenmesi, sosyal ve özel hayatı olumsuz etkileyen bel ağrılarına dikkatli olunduğu ve uyum sağlandığı sürece çözümler vardır. Bel ağrılarında yapılması gereken en önemli tutum dinlenmek olacaktır. Sert zeminli yatakta belin büzülmesine izin verilmeden yatak istirahati ilk kuraldır. Doktorun önerdiği egzersizler düzgün bir şekilde yapılmalı ve dikkatli hareket edilmelidir. Bel ağrısı için uyulacak kurallar hekiminizin önerdiği ilaçlara sadık kalarak tedaviye devam etmektir. Bunun dışında uzmanların önerdiği bel ağrıları için mevcut bitki yağlarından destek alarak tedavi sürecini kısaltmış olacaksınız. Hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilecek ve daha ağrısız günlere merhaba diyebileceksiniz. Çok yorulan, zorlanan ve yapısı yanlış hareketlere veya oturmalara bağlı bozulmaya yüz tutmuş bel omurunuzu kısa sürede hayata yeniden hazırlayabileceksiniz.

Karışık bitkisel yağlar eşit miktarda biberiye, hardal yağı ve zeytinyağını karıştıralım. Bu karışımı hafifçe ısıtalım ve ağrıyan bölgeye düzgün şekilde bastırmadan masaj yaparak uygulayalım. Aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak sürelim. Bu karışımı 3 hafta boyunca her gün uygulayalım. Ağrıyan eklem ve bel ağrıları için birebir olan şifalı yağlar sayesinde sağlığınıza daha hızlı kavuşacaksınız. Bel ağrısı bel fıtığı olmadığı sürece dinlenerek ve gerekli tedaviler uygulanarak kolayca tedavi edilebilir. Bel ağrısının tedavisinde bitkisel karışımlı şifalıklar destekleyerek faydasını gösterecektir. Toplum tarafından kabul görmüş, en yaygın rahatsızlıklardan biri bel ağrılarıdır. Bitkisel yağ karışımını sürdükten sonra sıcak su torbasını bel bölgesine koyup 10 dakika bekletilir. Oldukça iyi gelecek olan tedavi yöntemlerinden biridir. Sırt ve bel kasları uzun süreli yapılan aynı hareketler veya istemsiz kas hareketleri sonucu meydana gelmektedir. Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi, gün boyu yanlış oturma, ayakta uzun süreli kalmak, çok yüksek topuklu ayakkabı giymek, aniden eğilip kalkmak gibi vücudun kas hareketlerini yıpratıcı tutumlar ağrıların artmasını sağlayacak ve tetikleyecektir. Sonuç itibariyle çalıştığınız iş yeri, bulunduğunuz ortam ne olursa olsun, sağlığınızı dikkate alarak davranmak sizi bu türlü rahatsızlıklardan koruyacaktır. Oturduğunuz koltuğun bel kısmına rahat bir yastık, belinizin daha rahat olmasını sağlayacaktır. Yaygın olarak süregelen bel ağrılarının oluşumu da biraz yapılan hareketlere bağlı olmaktadır. Bel kaslarını geliştirmek için yapılan egzersizler faydalı olabilirler.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git