Anasayfa » Genel » Bedelli Askerlik 2013

Bedelli Askerlik 2013

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik hakkındaki sorulara son noktayı koydu ve tüm sorulara açıklık getirdi. Yazımızda bedelli askerliğin tüm detaylarını ve 2013’teki durumunu inceleyebilirsiniz.

Öncelikle bedelli askerliğin yaş sınırı 30 ve ödenmesi gereken ücret ise 30.000 TL. Bu fiyat ülkenin ekonomik standartları ve yaşam seviyesine göre belirlendi. Şu anda Türkiye’de bedelli askerlik yapabilecek 460.000 vatandaş bulunuyor. Bunların ise sadece %20’sinin bedelli askerlik başvurusunda bulunması bekleniyor. Bu imkandan ise daha çok eğitim seviyesi yüksek veya elinin altında iyi bir mesleği olanlar faydalanıyor. Bu bedeli ister peşin olarak isterseniz de taksitli bir şekilde ödeyebiliyorsunuz. İlk taksiti ödeyenlerin üzerindeki askerlik arama emri kaldırılıyor, fakat ikinci taksitlerini ödemezlerse tekrar yargı yoluna gidiliyor, askerlik çağrısı tekrar gönderiliyor.

Bedelli askerlik yapanlar fiilen yapmış gibi sayılacak

Bedelli askerlik yapmış bir kimsenin fiilen yapmış olandan hiçbir farkı olmayacak. Günlük hayatta, seçme ve seçilme haklarında herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek.

21 günlük temel askerlik eğitimleri de kaldırıldı

Bu konu TBMM ve Anayasa Mahkemesi tarafından oldukça tartışılmış olup, gelen yoğun talep üzerine de kaldırılmıştır. Özellikle yurtdışında yaşayan kimseler, 21 gün için geldikleri Türkiye’de işlerinden ayrılmak zorunda kalıyor, ardından ülkelerine geri döndüklerinde ise aynı işlerine kavuşamayabiliyorlardı. Ayrıca izin alamayan gurbetçiler de Türkiye’de kaçak olarak görünüyor ve büyük zorluklar yaşıyorlardı.

Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik yaşını 1 günle kaçıranlar için İsmet Yılmaz net bir tarihin olması gerekliliğini vurguladı. “Eğer net bir tarih olmazsa, bedelli askerlik yaşı da yirmiye kadar inerdi.” sözlerine yer verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1 Şubat’ta tekrar görüşülen bedelli askerlik yasası sonrası, başvurup fakat taksitlerini ödemeyenlere de bir hak daha tanındı. Böylece belirtilen süre içerisinde taksitlerini yatıranlar bedelli askerlik kapsamına tekrar girebilecekler.

Benzer konular

Yorumlar (1)

  • ali koç

    zaten 20 yaşında talebi olmayacağı kesin 20-25 yaş arasında 30.000 tl ne gezer. Yaş geçmişteki gibi 27 olmalıdır. Günümüz şartlarında 25+ olmalıdır. Benim bildiğim 800.000 e yakın bedelli yaş sınırı mağduriyeti var. Aileleriyle birlikte milyonları bulmakta. Sandıkta 3 milyona yakın oy gitti o da bir gerçek. Adaletsiz bir yasa oldu.

    Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git